Korčok uznal prehru: Som sklamaný, nie zlomený. Nezabudnem vám, že ste zo mňa urobili kandidáta vojny

Slovensko sa v noci dozvedelo meno nového v poradí šiesteho prezidenta. Prezidentské voľby vyhral Peter Pellegrini. Pred dvoma týždňami vyhral Ivan Korčok s prekvapivým náskokom viac ako päť percent, teda zhruba 124-tisíc hlasov, obhájiť víťazstvo sa mu však nepodarilo. Hoci odborníci očakávali tesné výsledky, Pellegrini vyhral v druhom kole napokon s náskokom viac ako šesť percent. Sledovali ste s nami priebeh noci a výsledky online.

06.04.2024 20:45 , aktualizované: 07.04.2024 02:22
debata (81)
Peter Pellegrini Čítajte viac Žiadny tesný výsledok. Peter Pellegrini jasne zdolal Ivana Korčoka a je novým prezidentom. Účasť je ešte vyššia ako v prvom kole (výsledkový online)

Ďakujeme za vašu priazeň, online sme ukončili.

1:08 Šimečka: Netreba strácať nádej

Šimečka zaželal Petrovi Pellegrinimu, aby bol nadstraníckym prezidentom a aby konal a slúžil všetkým občanom. „Aj tým, ktorí ho nevolili. Aby si uvedomil, že je tu obrovský počet ľudí, ktorí volili Korčoka a aby s týmto vedomím vykonával svoj mandát. Skrátka, aby bol lepším prezidentom ako bol predsedom parlamentu,“ uviedol.

Šimečka po prehre Korčoka: Netreba strácať nádej
Video
Zdroj: TV Pravda

Výsledok Ivana Korčoka je podľa neho silný napriek tomu, že kampaň „bola plná klamstiev, nenávistí a porušovania pravidiel. „Napriek tomu, že rešpektujeme výsledok, toto je fakt. Takto by sa kampane nemali robiť, ale zjavne to bola účinná stratégia,“ povedal.

„Netreba strácať nádej, je zle, že vládna koalícia má parlament, väčšinu, bezpečnostné zložky a už aj úrad prezidenta,“ reagoval s tým, že nikdy nebudú strácať nádej, že Slovensko môže byť demokratické a prozápadné. O straníckej budúcnosti v Progresívnom Slovensku sa s Korčokom nerozprávali. Predpokladám, že sa o tom budeme rozprávať, keď na to bude čas a priestor,“ povedal líder PS. „Sú rôzne scenáre, aj ja nad rôznymi premýšľam, ale budem sa o nich rozprávať najprv s ním,“ povedal.

00:46 Exprezident Andrej Kiska o prehre Ivana Korčoka.

Andrej Kiska o výsledkoch volieb
Video
Zdroj: TV Pravda

Exprezident Kiska veril v lepšie výsledky. „Veril som, že prezidenta budeme mať iného, ale žiaden boj nie je prehraný, kým ho sami nevzdáme. Nič nie je dané, kým sa s tým sami nezmierime, takže súboj o našu krajinu pokračuje ďalej,“ povedal Kiska pre Pravdu. Petrovi Pellegrinimu síce zagratuloval, no dodal, že „my budeme bojovať ďalej“.

Korčokov prejav po výsledkoch
Video
Zdroj: TV Pravda

Korčokovi pred druhým kolom podľa exprezidenta uškodila „špina a klamstvá“, a tiež to, že z neho robili oponenti „agenta vojny“.

00:44 Nad straníckou politikou bude uvažovať až keď na to príde čas. Váži si 1,2 milióna hlasov. „Dajte mi, prosím, čas a ja s týmito hlasmi naložím.“

00:43 Korčok znova zopakoval, že z neho v kampani urobili vojnového kandidáta. „Je to podpásovka, ktorá ma nenechá chladným,“ vyhlásil. Odkázal víťazovi a všetkým, ktorí na Slovensku „strácajú zábrany“, že hazardujú s krajinou. Napriek tomu, želá Slovensku pokoj.

00:24 Ľudia pred Starou tržnicou skandujú „Ďakujeme!“, niektorí mali na lícach slzy. Korčok sa im bol poďakovať.

Korčok vyšiel medzi ľudí
Video
Zdroj: TV Pravda

00:12 Po prejave Korčoka sa tržnicou ozývalo „Ďakujeme“, na pódium vystúpil spevák Adam Pavlovčin. Korčok zostal na pódiu a sledoval video zostrih z jeho kampane.

00:10 „Som sklamaný, nie som zlomený,“ vyhlásil.

00:08 Korčok sa poďakoval manželke Soni za to, že stála pri ňom počas jeho kariéry. Tiež sa poďakoval svojmu kampaňovému tímu, ktorého členovia sa vzdali svojej práce, aby mohli pracovať pre neho. „Ďakujem vám za odvahu,“ adresoval kolegom.

Korčok sa poďakoval rodine
Video
Zdroj: TV Pravda

00:06 Prijal to, že Slovensko si zvolilo iného nového prezidenta ako je on. Za veľkého potlesku sa znova poďakoval voličom. Na pódium pozval manželku a synov.

00:05 Nesmieme podľa neho podceniť to, kam sa Slovensko uberá.

00:03 „Nepodľahnime tomu, že na Slovensku nás spája už len hnev,“ uviedol. Mladí ľudia sa chcú podľa neho hlásiť ku krajine, ale hanbia sa za ňu. „Slovensko nie je v dobrom stave,“ skonštatoval.

00:02 Kroky v kampani chce Korčok analyzovať. „Stojím si za tým, že musíme začať obnovovať vzťah k našej krajine, že musíme odklínať slovo vlastenectvo, lebo nám ho zobrali,“ povedal.

23:59 Korčok hovorí, že v celej kampani sa snažil hovoriť pravdu. Ukazuje sa podľa neho, že prezidentom SR sa dá stať aj tak, že kandidát vedie netransparentnú kampaň, a tiež tak, že z neho urobili kandidáta vojny. „Toto vám nezabudnem,“ vyhlásil. „Rozhodol strach,“ pokračoval.

23:58 Poďakoval sa všetkým voličom, ale aj všetkým politickým stranám, ktoré ho podporili. Stranám, ktoré mu vyjadrili podporu, podľa neho zjavne záleží na budúcnosti krajiny. Korčok po týchto slovách zožal obrovský potlesk.

23:57 Pellegrinimu zablahoželal a dúfa, že bude prezidentom takým, ako hovorí ústava – nezávislý, že bude konať podľa vlastného presvedčenia, a že bude konať bez príkazov. „Toto mu želám zo srdca, toto želám celej Slovenskej republike.“

23:56 „Ďakujem, že ste tu so mnou,“ povedal na úvod. Ako uviedol, snažil sa počas kampane hovoriť k ľuďom z duše. „Som sklamaný. Som úprimne sklamaný, rozčarovaný,“ priznal.

23:55 Päť minút pred polnocou prišiel Korčok medzi hostí.

23:50 Ivan Korčok vystúpi o pár minút s prejavom.

23:48 Sulík v reakcii na zrátané hlasy povedal, že čakal jasnejší výsledok, a že sa to „vymklo z rúk“. Existuje podľa neho ešte „maličká nádej“. „Vydržte ešte hodinku, dve, kým budú výsledky,“ pokračoval.

Korčok dorazil do centrály
Video
Zdroj: TV Pravda

23:46 Zrátaných je 96,05 percenta hlasov. Peter Pellegrini vyhráva s 54,32 percentami, Ivan Korčok zatiaľ dosiahol 45,67 hlasov.

23:14 Hostia v centrále sledujú výsledky na veľkoplošnej obrazovke. Na tvárach viacerých vidno po úvodnom nadšení skôr obavy, niektorí výsledky sledujú v skupinkách mlčky.

22:59 Korčokov tím pozval 700 hostí na volebnú noc, vrátane poslancov parlamentu. Sú medzi nimi predseda SaS Branislav Gröhling, bývalý šéf SaS Richard Sulík, šéf KDH Milan Majerský, František Mikloško, Ondrej Dostál, Anna Zemanová, Tomáš Valášek, Tamara Stohlová, ale aj Marek Krajčí (hnutie Slovensko). Okrem zákonodarcov z NR SR sú v tržnici aj europoslanci Miriam Lexmann a tiež Martin Hojsík.

Jana Bittó Cigániková, Richard Sulík Foto: Pravda, Ivan Majerský
Jana Bittó Cigániková, Richard Sulík Jana Bittó Cigániková, Richard Sulík
Ján Budaj, Eduard Heger Foto: Pravda, Ivan Majerský
Ján Budaj, Eduard Heger Ján Budaj, Eduard Heger

22:56 Výsledky prezidentských volieb v Korčokovom štábe očakávajú aj komička Simona Salátová, moderátor Matej „Sajfa“ Cifra s manželkou Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou, ktorá kandiduje za PS vo voľbách do Európskeho parlamentu.

22:29 Do volebnej centrály ku Korčokovi prišiel líder hnutia Slovensko (bývalé OĽaNO) Igor Matovič.

Korčoka prišli podporiť viacerí politici... Foto: Pravda
Miroslav Wlachovský, Igor Matovič, Roman Mikulec, Michal Šipoš Korčoka prišli podporiť viacerí politici vrátane lídra hnutia Slovensko Igora Matoviča.
Korčoka prišli podporiť viacerí politici... Foto: Pravda
Miroslav Wlachovský, Igor Matovič, Roman Mikulec, Michal Šipoš Korčoka prišli podporiť viacerí politici vrátane lídra hnutia Slovensko Igora Matoviča.

22:08 Korčoka prišiel podporiť aj bývalý prezident Andrej Kiska „Všetci sme optimisti, ale vieme, čo ukazovali prieskumy. Bude to tesný súboj, sme v napätí a budeme čakať. Výsledky na začiatku budú iné ako na konci. Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať, možno nakoniec rozhodne Bratislava,“ uviedol a pochválil jeho kampaň.

Korčoka prišiel podporiť bývalý prezident Kiska
Video
Zdroj: TV Pravda

22:07 Volebné miestnosti sa zatvorili, začína sa sčítavanie hlasov.

21:57 Medzi hosťami sú tiež Alena Heribanová, Kristína Tormová, Jaroslav Naď či Silvia Kucherenko.

21:52 Korčok prišiel do svojho volebného štábu do Starej tržnice v Bratislave v sprievode manželky Soni. Hneď po príchode sa postavil pred médiá a poďakoval sa voličom, ktorí prišli dnes využiť svoje volebné právo. Takisto vyzval využiť na voľbu novej hlavy štátu posledné minúty. Korčok počas brífingu vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým tragickej nehody autobusu v Spišskom Podhradí. Pred tržnicou ho čakali davy priaznivcov.

Ivan Korčok prišiel do centrály.
Ivan Korčok prišiel do centrály.
+1Ivan Korčok prišiel do centrály.

21:50 Neúspešný prezidentský kandidát Patrik Dubovský povedal, že ho teší, že voliť prišlo veľa mladých ľudí zo zahraničia. Očakával, že Korčok bude v kampani hovoriť viacej jazykom ľudí rurálneho prostredia.

Neúspešný kandidát Patrik Dubovský
Video
Zdroj: TV Pravda

21:45 Líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka povedal, že verí, že čo najviac ľudí príde voliť a ľudia si zvolia prezidenta, ktorý bude slúžiť ľuďom a bude nezávislý. „Očakávam, že to bude veľmi tesné,“ zhrnul.

Líder PS Michal Šimečka
Video
Zdroj: TV Pravda

21:40 Expremiér Mikuláš Dzurinda povedal, že Korčok robil posledné dva týždne to, čo mal. Myslí si, že zmobilizoval voličov a mohlo by sa mu podariť vyhrať. Ocenil, že Korčok cestoval a chodil na námestia medzi ľudí.

Mikuláš Dzurinda prišiel podporiť Korčoka
Video
Zdroj: TV Pravda

21:38 Tipovať výsledok volieb nechcel ani bývalý šéf diplomacie z úradníckej vlády Miroslav Wlachovský. „Myslím si, že je tu šanca,“ povedal stručne. Po príchode uviedol, že Slovensko si vyberá v druhom kole medzi zásadovou a charakternou politikou a politikou, z ktorej mu je skôr do plaču.

Bývalý šéf diplomacie Miroslav Wlachovský
Video
Zdroj: TV Pravda

21:31 Podporiť Ivana Korčoka prišiel aj herec Juraj Kemka. Zavtipkoval, že Korčok ho zaujal účesom a okuliarmi, potom dodal, že správnymi hodnotami. Výsledky druhého kola tipovať nechcel.

21:20 Do štábu prišla poslankyňa KDH Martina Holečková, ktorá to vidí nádejne. „Verím, že dnes vyhrá slušnosť nad netransparentnosťou a strašením,“ povedala. Posledné dva kampaňové týždne boli podľa nej náročné. „Musím povedať, klobúk dole, aj čo sa týka diskusií aj nadšenia,“ hovorí.

21:15 Korčoka prišiel podporiť aj bývalý šéf diplomacie Pavol Demeš. „Ivana Korčoka poznám vyše 30 rokov, som hrdý ako zvládol celú kampaň. Myslím si, že má veľkú šancu stať sa prezidentom,“ uviedol. Keďže jeho tajným hobby je fotografovanie a Korčoka pozná od študentských čias dúfa, že sa mu podarí Korčoka zachytiť aj ako prezidenta.

Aktualizované 20:46 Vo volebnej centrále u Korčoka sa očakáva celkovo 700 hostí, z toho je 150 dobrovoľníkov, ktorí sa podieľali na kampani a 150 je novinárov. Okrem slovenských zástupcov médií, sú tú novinári z Rakúska, Česka, Nemecka, Maďarska, Poľska i zástupcovia tlačových agentúr AP, AFP a Reuters. Pozvaní sú aj všetci bývalí prezidenti SR.

Zástupcovia médií v štábe Ivana Korčoka Foto: Pravda
Zástupcovia médií v štábe Ivana Korčoka Zástupcovia médií v štábe Ivana Korčoka

20:23 V presscentre majú akreditovaní zástupcovia médií pripravené bohaté občerstvenie. K dispozícii je káva, nealkoholické nápoje, rezne, zemiakový, šalát, studené misy, nátierky, šaláty, ovocie, ale aj veterníky či tiramisu.

Ketering v štábe Ivana Korčoka
Ketering v štábe Ivana Korčoka
+5Ketering v štábe Ivana Korčoka

Aktualizované 20:15 Do volebného štábu ku Korčokovi v Starej tržnici zatiaľ prichádzajú novinári a prví hostia. Korčok uviedol, že dorazí pred desiatou. Deň trávil športovaním a s rodinou.

Aktualizované 20:00 Najväčšia výzva je rozdelená spoločnosť

Kandidát na prezidenta odovzdal svoj hlas v sobotu ráno v Senci. Občanov vyzval, aby využili právo voliť. „Toto je ten moment, keď ľudia majú rozhodnutie vo svojich rukách, a toto je ten moment, keď my politici musíme pozorne počúvať, lebo večer sa dozvieme, ako sa rozhodnú,“ poznamenal. „Moje pocity sú dobré, máme za sebou poctivú a transparentnú kampaň,“ povedal Korčok. Podľa jeho slov je dôležité, aby sa krajina pohla dopredu. „Rozdelenie spoločnosti je dnes najväčšia výzva,“ dodal.

Prezidentské voľby 2024, voľby, urna, hlasovanie, Čítajte viac Vo volebných miestnostiach zasahovala polícia aj záchranári, napriek tomu bol priebeh prezidentských volieb pokojný

Aktualizované 19:50 Čaputová: Je dôležité, aby ľudia volili

Je dôležité, aby občania využili svoje právo a podieľali sa na výsledku volieb, uviedla prezidentka Zuzana Čaputová po tom, ako odvolila.

Prezidentka Čaputová volila doma v Pezinku
Video
Zdroj: TV Pravda

„Je dôležité, aby si vybrali takého, ktorý najviac zodpovedá ich názorom a hodnotám, ale hlavne, aby sa prišli vyjadriť, aby dnes využili naozaj svoje právo a podieľali sa na výsledku volieb," poznamenala. Nový prezident by mal byť podľa nej mostom a prezidentom všetkých. Podotkla, že by nemal zabudnúť na jeho úlohu prihovárať sa všetkým a byť vo verejnej službe voči všetkým občanom.

Korčok: Toto je deň, kedy majú rozhodnutie v rukách ľudia
Video
Zdroj: TV Pravda

Aktualizované 19:40 Voľby prebiehajú pokojne, moratórium sa predĺžilo o päť minút

Druhé kolo volieb prebiehalo pokojne a štandardným spôsobom. Volebné moratórium sa posunie o päť minút, teda do 22:05. Ani polícia nezaznamenala žiadne väčšie narušenie priebehu volieb. Predseda Štatistického úradu SR Martin Nemky informoval, že výsledky volieb začne úrad zverejňovať po 22:00 v 10-minútových intervaloch.

prezidentsky palac kancelaria prezidenta sr Čítajte viac Právomoci, bývanie, šaty aj doživotné benefity a renta. Čo prinesie prezidentovi výhra vo voľbách?

Zahraničnopolitický poradca

Korčok študoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave a postgraduálne štúdium z medzinárodných vzťahov ukončil na bratislavskej Univerzite Komenského. Na volebnom lístku uviedol, že je zahraničnopoli­tickým poradcom, keďže poskytuje aj konzultačné služby. Korčok má bohaté skúsenosti v diplomacii, ktorej sa venoval počas celej svojej profesionálnej kariéry.

Na ministerstvo zahraničných vecí nastúpil hneď po vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993. Pôsobil na rôznych pozíciách ako hovorca a štátny tajomník rezortu zahraničia počas vlád Mikuláša Dzurindu, Roberta Fica či Igora Matoviča. Pôsobil aj na veľvyslanectve vo Švajčiarsku či v Spojených štátoch a bol zástupcom slovenskej misie pri NATO. S manželkou Soňou má dvoch synov.

© Autorské práva vyhradené

81 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Pellegrini #Ivan Korčok #prezidentské voľby 2024