Sledujte s Pravdou priebeh prezidentských volieb.
politik, predseda strany Hlas, predseda Národnej rady SR
Peter Pellegrini je aktuálne predsedom Národnej rady. Hoci svoju kandidatúru ešte oficiálne neoznámil, potvrdil, že tak spraví po 19. januári. Priznal, že podpisy zbierať nebude, no uľahčí si cestu získaním 15 hlasov poslancov.
Pellegrini bol v roku 2006 prvýkrát zvolený za poslanca Národnej rady za stranu Smer.
Po demisii Dušana Čaploviča sa v júli 2014 stal ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR. V novembra 2014 nahradil odstupujúceho Pavla Pašku vo funkcii predsedu NR SR.
Po parlamentných voľbách v roku 2016 sa Pellegrinimu podarilo získať post podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu.
Následne v roku 2018 vystriedal na poste premiéra Roberta Fica, ktorý podal demisiu po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Dňa 15. marca ho prezident Andrej Kiska poveril zostavením novej vlády. Hlava štátu Pellegriniho vládu vymenovala dňa 22. marca 2018. V roku 2020 odišiel zo Smeru a ohlásil vznik strany Hlas.
Pellegini sa narodil 6. októbra 1975 v Banskej Bystrici a je celoživotný politik. Po jeho boku nie je zatiaľ žiadna manželka a ani deti. Matka Eva Pellegriniová pracovala po celý život ako učiteľka na základnej škole. Otec Otto Pellegrini bol zamestnaný ako automechanik.
Predseda strany Hlas má ukončenú Ekonomickú fakultu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici v odbore financovanie, bankovníctvo investovanie a absolvoval tiež Ekonomickú fakultu na Technickej univerzite v Košiciach – odbor bankovníctvo, financovanie, investovanie.
Medzi Pellegriniho koníčky patrí záľuba v umení, moderných technológiách a lietanie.
Podľa prezidenta obce zaplatili hroznú cenu za najvyššie štádium kolektívnej nenávisti.
Vo vyhlásení zverejnenom na sociálnych sieťach uviedli, že jeho rozhodnutie bolo vyjadrením osobného postoja a politického nesúhlasu.
Je to "absolútne za čiarou." Šéf kraja apeluje, aby s takýmito útokmi ľudia prestali.
Vyzvali verejných činiteľov na zodpovedné a zmierlivé vyjadrenia podporujúce konštruktívny dialóg.
Na video z akcie zareagoval aj tenista Martin Kližan.
Pellegrini v Taliansku rokoval s premiérkou Meloniovou i prezidentom Mattarellom.
Keď k nemu načiahol ruku prezident Pellegrini, študent so stuhou v ukrajinských farbách, mu ňou odmietol potriasť.
Rebelantské gesto mladíka rozdelilo spoločnosť na dva tábory.
Na čin študenta reagoval aj generálny prokurátor.
Vedeniu Hlasu môže dať Pellegrini podľa vlastných slov dobre mienenú radu, ako by mali konať.