Sledujte s Pravdou priebeh prezidentských volieb.
vedecký pracovník Ústavu pamäti národa
vzdelanie: archívnictvo na Filozofickej fakulte UK v Bratislave
Historik a člen Za ľudí Patrik Dubovský kandiduje vďaka podpisom 15 poslancov hnutia Slovensko. Bude kandidátom Kresťanskej únie a strany Za ľudí, ktoré sa do parlamentu dostali práve v koalícii s hnutím Slovensko.
Roku 1988 ukončil štúdium archívnictva na Katedre československých dejín a archívnictva Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Absolvoval tiež študijný pobyt v Škole slovanských a východoeurópskych štúdií (SSEES) na University College London a postgraduálne štúdium na Katedre slovanských dejín Filozofickej fakulty Univerzity Komenského s prácou na tému Štátna bezpečnosť (ŠtB) a prenasledovanie cirkvi v ČSR.
Po absolvovaní univerzity pracoval ako odborný archivár v Štátnom okresnom archíve Trnava. Pôsobil aj na katedre dejín Trnavskej univerzity, bol archivárom na ministerstvách kultúry a zahraničných vecí. V rokoch 2000 – 2003 pracoval na Úrade vlády SR na Sekcii pre ľudské práva a menšiny. Od roku 2004 pôsobí v Ústave pamäti národa v Centre výskumu obdobia neslobody.
Politickú kariéru začal v 90-tych rokoch v Demokratickej strane, roku 2020 kandidoval do NR SR za stranu ZA ĽUDÍ z 58. miesta kandidátky, zvolený nebol.
Naposledy sa zviditeľnil podaním trestného oznámenia na podpredsedu NR SR Ľuboša Blahu za to, že vo svojej kancelárii nahradil portrét prezidentky Zuzany Čaputovej portrétom komunistického revolucionára Ernesta Che Guevaru.
Dubovský získal v prvom kole volieb 0,71 percenta hlasov.
Spolu s politológmi, so sociológmi a s odborníkmi sme zhodnotili, aké sú ich šance tri dni pred voľbami a či kampaň pred druhým kolom môže niečo zmeniť.
Kandidáti pre Pravdu opísali svoju víziu, predstavu o tom, aký má byť prezident a odpovedali na 19 kľúčových hodnotových otázok.
Do ankety sa zapojilo 8 z 10 kandidátov. Líder SNS Andrej Danko sa vzdal v prospech Štefana Harabina. Milan Náhlik a Štefan Harabin do uzávierky neodpovedali.
Kto má najviac transparentnú kampaň a kto najmenej?
Pravda položila všetkým jedenástim kandidátom rovnaké otázky. V poslednom článku vám predstavíme postoje kandidátov, čo by robili v otázke schválenia trestnej novely a vymenovania Gašpara za šéfa SIS.
Pravda položila všetkým jedenástim kandidátom rovnaké otázky. V treťom článku opisujú predstavu o tom, aký má byť prezident a či by mal disponovať silnejšími právomocami.
Pravda položila všetkým jedenástim kandidátom rovnaké otázky. V druhom článku vám predstavíme ciele jednotlivých kandidátov a ich top päť priorít.
Nerozhodnutí voliči môžu pomôcť skôr Pellegrinimu aj vďaka jeho poznateľnosti ešte z kampane pred predčasnými voľbami. Zatiaľ sa to však nedá jednoznačne povedať.
Pravda položila všetkým jedenástim kandidátom rovnaké otázky. V prvom článku vám predstavíme víziu jednotlivých kandidátov.