Pri nehode na ruskej jadrovej ponorke zahynulo 20 ľudí

Najmenej dvadsať ľudí zahynulo a ďalších 22 bolo zranených pri nehode počas námorných skúšok ruskej atómovej ponorky, ktorá je údajne súčasťou tichomorskej flotiliy. Reaktor vraj zasiahnutý nebol a funguje normálne. Podľa vyšetrovateľov sa postihnutí stali obeťami plynu freón pri chybnom spustení hasiaceho zariadenia.

09.11.2008 10:39 , aktualizované: 15:02
Ponorka Foto: ,
Ponorka typu Nerpa, na základe ktorej vyrobili Rusi ponorku na objednávku indického námorníctva.
debata

Hovorca ruského námorníctva Igor Dygalo pôvodne hovoril o „najmenej dvadsiatich“ obetiach, neskôr spresnil, že ich bolo dvadsať. Dôstojník Sergej Markin povedal, že išlo o šesť vojako a štrnásť civilistov.

Podľa vojenského experta, ktorého citovali ruské agentúry, sa hasiace zariadenie spustilo v jednom alebo dvoch oddeleniach ponorky v dôsledku „technických chýb“, ktorých sa dopustil personál z lodeníc, ktorý bol prítomný na palube. Dygalo povedal, že išlo o „neschválenú aktiváciu“ hasiaceho systému. Ten pri spustení uvoľňuje freón. Presné okolnosti nešťastia neboli zatiaľ zistené.

Podľa Dygala bolo na palube plavidla 208 ľudí, z toho 81 vojakov. Zvyšok boli mechanici z lodeníc, kde bola ponorka postavená. Len minulý týždeň údajne absolvovala prvý ponor a do výzbroja ruského vojenského námorníctva mala byť plne zaradená koncom roka.

Dopoludia sa ponorka vrátila na základňu v prístave Bolšoj Kameň asi 40 kilometrov od Vladivostoku. Časť tiel obetí zostala v tomto prístave, ďalšie boli prepravené do Vladivostoku a Nachodky. Už predtým torpédoborec, ktorý ponorku sprevádzal, dopravil na pevninu 22 zranených, ktorí sú teraz v nemocnici tichomorskej flotily vo Vladivostoku. Podľa nemocničných zdrojov sú v rôznej miere priotrávení.

Agentúra Reuters cituje zdroj Amurských lodeníc, podľa ktorého sa nehoda stala na palube útočnej ponorky Nerpa, ktorá patrí do modernizovanej triedy Projekt 971 Ščuka-B. NATO označuje tento typ ponoriek kódovým názvom Akula II. Len minulý týždeň vraj absolvovala prvý ponor a do výzbroje vojenského námorníctva mala byť plne zaradená koncom roku.

Ruský minister obrany Anatolij Serďukov o nešťastí informoval prezidenta Dmitrija Medvedeva, ktorý prikázal celý prípad dôkladne vyšetriť a udeliť „čo najväčšiu podporu rodinám obetí“.

Stavba Nerpy sa začala v roku 1991, ale finančný chaos v 90. rokoch minulého storočia jej výstavbu oneskoril.

Najhoršia nehoda vojenského plavidla v Rusku za posledné roky sa stala v auguste roku 2000, keď stroskotala jadrová ponorka Kursk. Všetkých 118 členov posádky vtedy prišlo o život.

debata chyba