Protiamerické protesty zasiahli aj európske ambasády

Terčom útokov nahnevaných moslimov, ktorí protestujú proti kontroverznej protiislamskej snímke, sa najnovšie okrem amerických stali aj západoeurópske diplomatické zastupiteľstvá.

14.09.2012 17:08 , aktualizované: 20:15
debata (56)

Demonštrácie sa z Blízkeho východu rozšírili do afrického Sudánu, kde niekoľkotisícový dav vtrhol do areálov britského a nemeckého veľvyslanectva.

V libanonskom Tripolise v piatok zahynul jeden z demonštrantov protestujúcich proti filmu natočenému v USA, ktorý moslimovia vnímajú ako urážku proroka Mohameda, a proti pápežovej návšteve v krajine.

Ďalších 25 ľudí bolo podľa agentúry AP zranených. Dav niekoľko sto ľudí zapálil tamojšie pôsobisko amerického reťazca rýchleho občerstvenia. Keď polícia rozvášnených demonštrantov začala rozháňať, vypukli strety, napísala agentúra Reuters.

Jeden z demonštrantov prišiel o život, keď sa protestujúci pokúsili zaútočiť na vládne budovy, spresnil podľa Reuters miestny bezpečnostný zdroj. Medzi zranenými je aj 12 príslušníkov poriadkových síl, na ktoré demonštranti hádzali kamene.

Protesty proti kontroverznému fil­mu v minulých dňoch prepukli v Jemene, Iraku, Sudáne a ďalších moslimských krajinách. V Líbyi útok na americký konzulát v Bengázi stál život štyroch amerických diplomatov. Film v USA pomohli šíriť zrejme koptskí kresťania, ktorí podľa všetkého tiež stoja za jeho vznikom. Washington film odsúdil.

Násilnosti v Tripolise na severe Libanonu sa odohrali v čase, keď do Bejrútu priletel na trojdňovú návštevu pápež Benedikt XVI. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi pricestoval do tejto blízkovýchodnej krajiny s posolstvom mieru, ešte na palube lietadla odsúdil fundamentalizmus a vyzval k tolerancii.

Demonštranti v Tripolise podľa agentúry Reuters protestovali tiež proti pápežovej návšteve. Volali vraj „Nechceme pápeža“ a „Už žiadne ďalšie urážky (islamu)“.

Demonštranti vtrhli na nemeckú ambasádu v Sudáne, traja mŕtvi

Niekoľko stoviek demonštrantov v su­dánskom hlavnom meste Chartúm vniklo na nemecké veľvyslanectvo, strhlo nemeckú vlajku, vyvesilo čierny islamský prápor a založilo oheň.

Agentúra Reuters uviedla, že sa demonštranti hromadne presunuli k americkej ambasáde mimo sudánsku metropolu. Pred veľvyslanectvom sú podľa informácií AFP tisíce ľudí a polícia sa ich snaží rozohnať s pomocou slzného plynu.

Celkom sa k protestom pred nemeckým i neďalekým britským veľvyslanectvom zišlo asi 5000 ľudí. Niekoľko stoviek ich vtrhlo na nemeckú ambasádu, kde podľa svedkov Reuters v budove rozbíjali okná, kamery a nábytok a potom založili oheň.

Agentúra AP napísala, že demonštranti zapálili smetiaky a auto zaparkované za bránou areálu, budova ale vyzerala neporušene. Polícia vraj za pomoci slzného plynu vyhnal demonštrantov mimo objekt ambasády. Dav asi 10 000 ľudí sa potom vydal na americkú ambasádu, kde prišli pri policajnom zásahu o život traja ľudia. Sudánci protestovali aj pred britskou ambasádou.

Pri proteste pri americkom veľvyslanectve v Tunise prišli o život traja ľudia a 28 osôb bolo zranených. Oznámilo to tuniské ministerstvo zdravotníctva s tým, že počet mŕtvych môže byť vyšší, pretože dvaja zranení sú v kritickom stave.

Účastníci demon­štrácie sa snažili dostať do objektu veľvyslanectva USA a s pomocou zápalných fliaš založili oheň na parkovisku. Horela tiež Americká škola v tuniskej metropole.

Agentúra AFP oznámila, že na mieste bolo asi 1000 ľudí, z ktorých niekoľkým desiatkam sa podarilo vyliezť na stenu okolo veľvyslanectva a vztýčiť na nej prápor s moslimskou modlitbou. Jedna skupina sa dostala aj dovnútra a zapálila autá na vonkajšom parkovisku. Špeciálna zásahová jednotka ich ale z objektu vytlačila.

Protiamerické protesty aj v pásme Gazy a Jeruzaleme

Proti filmu protestovali aj Palestínčania v Gaze a v Jeruzaleme, kde musela zasahovať izraelská polícia. V Gaze sa k demonštrácii pripojili stovky ľudí, ďalšie potom protestovali v Rafahu na juhu pásma Gazy.

Protest tam zvolal po poludňajších modlitbách Hamas, ktorý pásmu vládne. Ľudia niesli vlajky Hamasu a s pokrikom Smrť Amerike, smrť Izraelu pálili americké vlajky. Predseda vlády Hamasu Ismail Haníja pri obedňajšej modlitbe zopakoval svoju požiadavku, aby sa Spojené štáty ospravedlnili za film Nevinnosť moslimov, ktorý bol na ich území natočený.

„USA by sa mali ospravedlniť islamskému a arabskému národu za tento urážlivý film a postaviť zločincov pred súd,“ povedal. Snímok označil za dielo „židovsko-americko-križiackej skupiny, ktorá chce vyvolať vojnu s islamom a sektárske boje, najmä v Egypte“.

V Jeruzaleme sa ľudia po modlitbe v mešite Al-Aksá na Chrámovej hore vydali k americkému konzulátu, ale policajti ich zastavili pri Damašskej bráne. Moslimskí mladíci hádzali kamene, polícia použila omračujúcimi granátmi a štyroch ľudí zatkla.

V Indii takmer 90 ľudí skončilo v policajných putách po tom, ako stovky Indov zaútočili na americký konzulát v Čennaji, druhom najväčšom prístavnom meste v juhoázijskej krajine. Podľa informácií tamojšej polície demonštranti pobúrení zverejneným ukážkami z protiislamského filmu kameňmi rozbíjali okná na budove a poškodili aj priemyselné kamery. Následne sa údajne snažili preliezť múry a vniknúť na americký pozemok. Ďalším výtržnostiam zabránil až policajný zásah.

Desiatky moslimov sa zhromaždili aj pred americkým veľvyslanectvom v britskej metropole Londýn a počas demonštrácie pálili vlajky USA a Izraela. Nadviazali tak na protesty v početných moslimských krajinách, ktorých obyvateľov pobúrili ukážky z protiislamského filmu. Na podujatí sa zhromaždili aj prívrženci krajne pravicovej Ligy na ochranu Anglicka, ktorá bojuje proti vplyvu islamu v Európe. V putách londýnskej polície skončil jeden človek.

Protesty sa vymkli z rúk, priznalo egyptské Moslimské bratstvo

Egyptská odnož islamistického hnutia Moslimské bratstvo v piatok odvolala svoje výzvy na celoštátne demonštrácie v reakcii na protiislamský film, ktorého autorom je údajne istý Američan.

Islamisti priznávajú, že protesty sa už vymkli spod kontroly a svoj nesúhlas s kontroverznou snímkou chcú vyjadriť len „symbolicky“ na Námestí oslobodenia v centre Káhiry. „Vo svetle udalostí posledných dvoch dní sa (Moslimské) bratstvo rozhodlo zúčastniť sa len na symbolickej demonštrácii na Námestí oslobodenia,“ vyhlásil tajomník hnutia Mahmúd Husajn. Protest sa podľa neho musí zaobísť bez „ďalšieho ničenia majetku, zranení alebo obetí“.

Protiamerické protesty v islamských krajinách vyvolal film, ktorý bol natočený v USA a údajne uráža proroka Mohameda. Zobrazovanie Mohameda je pre mnoho moslimov neprípustné. Protesty už v utorok prepukli pred zastupiteľskými úradmi USA v Egypte a v Líbyi, kde bol pri útoku zabitý americký veľvyslanec a ďalší traja diplomati.

56 debata chyba