Putin: Nálety v Líbyi sú stredovekou križiackou výpravou

Ruský premiér Vladimir Putin v pondelok tvrdo kritizoval rezolúciu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN), ktorá umožňuje vojenskú akciu v občianskej vojne zmietanej Líbyi.

21.03.2011 14:48 , aktualizované: 17:43
Vladimir Putin Foto:
Ruský premiér Vladimir Putin
debata (109)

Putin text dokumentu označil za „stredovekú výzvu na križiacke výpravy“. Jeho krajina pritom za rezolúciu v exekutívnom orgáne OSN nehlasovala, ale ju ani nevetovala, na čo má Rusko ako stály člen BR OSN právo.

„Rezolúcia Bezpečnostnej rady je, pochopiteľne, chybná,“ citovali premiérove slová ruské tlačové agentúry. „Pre mňa to predstavuje nejakú formu stredovekej výzvy na križiacke výpravy, keď niekto apeluje na niekoho, aby išiel na isté miesto a oslobodil niekoho iného,“ dodal.

Putinove slová sú podľa pozorovateľov nečakane ostré najmä preto, že Rusko sa doteraz nestavalo vyslovene proti leteckým náletom spojencov voči režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Ruský premiér v najnovšom prejave kritizoval aj Spojené štáty, ktoré sa podľa neho „bez zmyslu a logiky“ snažia o vojenské intervencie po celom svete.

Medvedev s Putinom nesúhlasí

Niekoľko hodín po vyjadreniach Putina sa k rovnakej téme vyjadril aj ruský prezident Dmitrij Medvedev, ktorý prirovnanie líbyjskej operácie s križiackymi výpravami odmietol, bez toho aby meno premiéra vôbec spomenul. „V prejavoch, ktoré charakterizujú udalosti v Líbyi, je potrebné prejaviť maximálnu presnosť,“ povedal podľa agentúry Interfax Medvedev.

"V žiadnom prípade nie je prípustné používať výrazy, ktoré v podstate vedú k stretu civilizácií, typu ‚križiacke výpravy‘ a podobne. To je neprijateľné. V opačnom prípade môže všetko skončiť omnoho horšie, než sa teraz deje. To musia mať všetci na pamäti, "uviedol prezident. Dodal, že Moskva sa vojenských akcií nezúčastní, ale je ochotná sa pripojiť k mierovej operácii.

OSN vo štvrtok schválila rezolúciu, ktorá umožňuje použitie „všetkých potrebných opatrení“ na zastavenie ofenzívy proti líbyjským povstalcom a ochranu tamojších civilistov. Návrh dokumentu, ktorý pripravili Británia, Francúzsko, Libanon a Spojené štáty, podporilo 10 členov, zatiaľ čo zvyšných päť sa zdržalo hlasovania. Medzi krajinami, ktoré sa rozhodli nehlasovať, boli aj dvaja stáli členovia s právom veta – Čína a Rusko. Schválená rezolúcia poskytuje základ pre vyhlásenie bezletovej zóny nad územím Líbye ako aj pre letecké zásahy proti Kaddáfího silám.

109 debata chyba