Radičová si bez Smeru neporadí

Ani ďalší zlý deň na finančných trhoch nepomohol premiérke Ivete Radičovej presvedčiť predsedu SaS Richarda Sulíka, aby podporil zmeny v dočasnom eurovale, ktoré majú zabrániť návratu krízy. Bez rýchleho prijatia zmien, dohodnutých lídrami Európskej únie, sa podľa ministra financií Ivana Mikloša zrejme nepodarí zabrániť recesii. Tá by sa nás dotkla opäť a viac ako pred dvoma rokmi.

09.08.2011 12:55
Iveta Radičová Foto:
Vláda Ivety Radičovej môže už len dúfať, že eurozónu, a tým aj úspory Slovákov zachráni opozičný Smer.
debata (24)

Podľa premiérky dnes už nejde o záchranu niektorej z krajín, ale o stabilizáciu spoločnej meny, úspory Slovákov a ich šancu na lepší život. Sulík si to nemyslí. „Žúr sa skončil, prestaňte nalievať,“ oponuje. Recesiu považuje za schodnejšiu cestu, ako ďalšie nalievanie miliárd eur do záchrany padajúcich členov eurozóny. Cena by podľa neho bola napokon oveľa vyššia.

Radičovej vláda tak môže už len dúfať, že eurozónu, a tým aj úspory Slovákov zachráni opozičný Smer. Jeho podpredseda Peter Kažimír hovorí, že prijmú pozvanie premiérky a budú rokovať.

Radičová po pondelňajšom rokovaní o hroziacej kríze s ministrom financií Ivanom Miklošom a zahraničných vecí Mikulášom Dzurindom oznámila, že bude pokračovať stretnutím s predsedami všetkých parlamentných strán aj s prezidentom Ivanom Gašparovičom. „Nemáme inú voľbu, len sa dohodnúť. Pre túto dohodu urobím osobne maximum, urobia kolegovia maximum, budeme rokovať, kým dosiahneme dohodu,“ uviedla.

Kažimír hovorí, že neschválenie eurovalov by bolo „začiatkom konca európskej integrácie vrátane cestovania bez hraničných kontrol a iných benefitov, na ktoré sme si zvykli“. Strana však napriek tomu trvá na tom, že vládnej koalícii pomáhať nebude. „Trváme na tom, že zmeny nepodporíme, ak za ne nezahlasuje celá vládna koalícia,“ zopakovala hovorkyňa Silvia Belušová. Stanovisko však nekonzultovala s predsedom Robertom Ficom, ktorý je na dovolenke a nepodarilo sa jej s ním skontaktovať.

Analytik Radovan Geist je presvedčený, že Slovensko musí schváliť dohodnuté zmeny, hoci nie je isté, či zaberú na sto percent. „Je určitá pravdepodobnosť, väčšia ako mizivá, že to stačiť nebude. To však neznamená, že ich netreba prijať. Hlasy, ktoré volajú po rýchlom prijatí zmien, sú odôvodnené. Ak by mal euroval rozšírené právomoci a mohol pôsobiť na sekundárnych trhoch a kupovať dlhopisy krajín, ktoré ešte nie sú v problémoch, ale dostávajú sa do problémov, tak by mohol pôsobiť preventívne a riešenie by mohlo byť v konečnom dôsledku lacnejšie, ako dávať pôžičky a zachraňovať banky. Ak by ktorákoľvek krajina neratifikovala nové kompetencie eurovalu alebo doplnenie jeho kapacít, nebude prijatý,“ upozorňuje Geist.

Koaliční partneri Radičovú podporujú. Poslanec KDH Anton Marcinčin dokonca navrhuje, aby Radičová hlasovanie parlamentu o eurovaloch podmienila hlasovaním o dôvere vláde. „Ak to SaS nepodporí, nemá cenu s nimi zostávať v koalícii,“ myslí si bývalý ekonóm Svetovej banky. „Toto je obrovská zodpovednosť, s ktorou hazarduje SaS,“ hovorí predseda Mostu Béla Bugár. Teraz sa podľa neho hrá aj o to, či chceme patriť do skupiny, ktorá vie, čo je solidarita. „Že tu môže vzniknúť úplne iné zoskupenie a je otázne, či budeme v ňom, alebo nie.“

Ako bude hlasovanie vyzerať, Radičová nechcela komentovať, najskôr sa pokúsi o dohodu. Mimoriadnu schôdzu parlamentu pre zmeny eurovalu neplánuje, hoci Brusel vyzýva na urýchlenú ratifikáciu, najlepšie do septembra. „V septembri máme naplánovanú riadnu schôdzu,“ dodáva premiérka. Otázne však je, či dovtedy dokáže získať 76 hlasov, ktoré by zaručili splnenie sľubu, daného lídrom únie.

© Autorské práva vyhradené

24 debata chyba