Účasť vo voľbách do VÚC sa zvýšila, v komunálnych mierne poklesla

Účasť v sobotných (29. 10.) voľbách do vyšších územných celkov (VÚC) bola o 14 percent vyššia ako pred poslednými krajskými voľbami v roku 2017, keď účasť dosiahla 29,75 percenta. V komunálnych voľbách prišlo oproti roku 2018 voliť menej ľudí, ide o pokles o 2,5 percenta. Skonštatoval to šéf štátnej volebnej komisie Ladislav Orosz.

30.10.2022 13:51, aktualizované: 15:30
SR MV Voľby2022 VÚC komunálne voľby výsledky TK... Foto: ,
Na snímke zľava viceprezident Policajného zboru SR Damián Imre, predseda Štatistického úradu SR Peter Peťko, predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán delegovaný Ústavným súdom Slovenskej republiky Ladislav Orosz a zapisovateľka Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eva Chmelová počas tlačovej konferencie k výsledkom spojených volieb do orgánov samosprávy obcí a voľby do orgánov samosprávnych krajov 30. októbra 2022 v Bratislave.
debata

„V porovnaní s predchádzajúcimi voľbami do orgánov samosprávnych krajov ide o nárast o viac ako 14 percent. Pri posledných voľbách bola účasť 29,75 percenta,“ skonštatoval na nedeľnej tlačovej konferencii Orosz. „Na tomto základe možno konštatovať, že jeden z hlavných účelov, ktorý smeroval k tomu, aby sa voľby do orgánov územnej samosprávy konali v jeden deň, sa naplnil,“ dodal.

odkaz
putak-volby-hladat
Kto vyhral voľby vo vašom meste, vo vašej obci?

Jednoducho a rýchlo si vyhľadajte kto je u vás novým primátorom či starostom.

vyhľadať obec

Volebná účasť v sobotných voľbách do VÚC dosiahla 43,74 %, voliť prišlo 1.951.522 voličov. Volebná účasť v komunálnych voľbách dosiahla 46,19 percenta. Na týchto voľbách sa zúčastnilo 2.059.800 voličov. Šéf Štatistického úradu (ŠÚ) SR Peter Peťko poznamenal, že cieľ zvýšiť účasť v krajských voľbách, ktorým sa argumentovalo pri rozhodovaní o súbehu dvoch volieb, sa naplnil.

Polícia zatiaľ zaznamenala 231 podnetov, naďalej pribúdajú

Polícia v súvislosti so spojenými voľbami zaznamenala doposiaľ 231 podnetov. „Nie je to finálne číslo, podnety stále prichádzajú,“ uviedol viceprezident Policajného zboru Damián Imre. Podaných bolo podľa jeho slov 60 trestných oznámení, pričom v 25 prípadoch sa začalo trestné stíhanie.

„Najčastejšie to bola volebná korupcia (53 podnetov), marenie prípravy a priebehu volieb a referenda (40 podnetov), časté bolo ohováranie (37 podnetov),“ priblíži Imre.

parlament národná rada nrsr Čítajte viac Šeliga, Saková, Jarjabek, Kotleba či Ňarjaš. Prehľad poslancov, ktorí pohoreli v župných voľbách

Polícia tiež eviduje 52 priestupkov a 119 iných podnetov, ktoré sa môžu podľa viceprezidenta radiť medzi priestupky aj trestné činy. „Postupne budú kvalifikované,“ uviedol. Približne 85 z nich môže byť podľa Imreho vyhodnotených ako trestný čin.

V celách policajného zaistenia sa počas volieb nachádzalo 64 osôb, pričom voliť sa rozhodli len dvaja. Zo 16 osôb, ktoré boli predvedené alebo obmedzené na osobnej slobode z iných dôvodov, taktiež prejavili záujem voliť dvaja.

Viceprezident skonštatoval, že počas volieb nedošlo k závažnému porušeniu verejného poriadku. Na jeho zabezpečenie bolo na území celého Slovenska nasadených 6556 policajtov. V súvislosti s voľbami dohliadalo na poriadok 4360 z nich.

Jaroslav Naď Čítajte viac Naď: Referendum v Sliači nič neznamená, o americkej základni sa neuvažuje

„Boli nasadení hlavne policajti poriadkovej, dopravnej, ale takisto kriminálnej polície. Na špeciálne úlohy boli vyčlenení vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry, či už v oblasti odhaľovania volebnej korupcie alebo aj extrémistických trestných činov,“ spresnil Imre. V pohotovosti boli tiež špeciálne sily policajného zboru a v teréne sa pohybovali aj nadriadení či kontrolóri. „Aby úlohy, ktoré plní policajný zbor v súvislosti s voľbami, prebehli tak, ako majú v zmysle predpisov,“ dodal.

Komunálne voľby sa budú opakovať v 47 obciach

Komunálne voľby sa budú musieť opakovať v 47 obciach. V niektorých z nich sa vôbec nevykonali. Uviedla to šéfka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR Eva Chmelová.

Jaroslav Polaček, Matúš Vallo, František Oľha, Peter Bročka, Ján Nosko, Richard Rybníček Čítajte viac Personálne zemetrasenie sa nekoná: Prekvapil len Prešov. Kusý padol a Rybníček ide na Stinga

„Dôvody, pre ktoré sa budú voľby opakovať, sú najmä tie, že sa voľby v niektorých obciach najskôr nevykonali vôbec. Ďalšie dôvody mi zatiaľ nie sú známe,“ priblížila. Zoznam týchto obcí je v zápisnici o výsledku volieb do orgánov samosprávy obcí.

V sobotu volili obyvatelia v 2926 obciach, mestách a mestských častiach. V piatich z nich sa komunálne voľby nekonali, pretože v nich neevidovali žiadnych kandidátov na starostu a poslancov obecného zastupiteľstva. V ďalších šiestich obciach hlasovali voliči len za poslancov, pretože obce neevidovali ani jedného kandidáta na starostu.

Spojené voľby nepriniesli podľa Chmelovej úsporu výdavkov

Spojenie komunálnych volieb a volieb do vyšších územných celkov (VÚC) neprinieslo úsporu výdavkov. Myslí si to šéfka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR Eva Chmelová. Polícia spojenie volieb víta.

„Nemyslím si, že možno hovoriť o nejakej úspore finančných prostriedkov,“ povedala na nedeľnej tlačovej konferencii Chmelová. Odôvodňuje to aj výdavkami v súvislosti so špeciálnym spôsobom hlasovania a tiež odmenami členom okrskových volebných komisií. „Odmena členov okrskových volebných komisií tvorila dvojnásobok odmeny, ako tomu bolo pri obyčajných voľbách,“ pripomenula s tým, že pokiaľ ide o celkový rozpočet na voľby, skutočné čerpanie budú vedieť až po vyúčtovaní volieb.

Úsporu z hľadiska polície vidí viceprezident Policajného zboru Damián Imre. Nepriame výdavky spojené s organizáciou volieb sú podľa neho obrovské. V súvislosti s voľbami nasadili vyše 4000 policajtov a nasadiť ich dvakrát podľa neho „niečo stojí“. Za problematické považuje aj to, že počty ľudí v polícii sa zredukovali.

Spojitosť volieb do orgánov samospráv je podľa šéfa štátnej volebnej komisie Ladislava Orosza výrazná, hoci to má klady aj zápory. Pokiaľ ide o spojenie volieb do europarlamentu a druhého kola volieb prezidenta, tieto voľby by Orosz nespájal. „Pri každých spojených voľbách ide niečo do úzadia, majú svoju originalitu, svoj účel, zmysel,“ povedal.

V súvislosti s veľkým množstvom voličov, ktorí museli čakať v radoch, Chmelová poznamenala, že bolo úlohou obcí zabezpečiť si dostatočný počet tzv. zásten. „Koľko zásten si objednali, toľko im ministerstvo vnútra zabezpečilo,“ poznamenala. Ešte v týždni pred voľbami podľa nej dodávali mnohým obciam ďalšie zásteny navyše. Je však ťažké odhadnúť situáciu, koľko zásten treba umiestniť, keďže je to závislé od kapacity volebnej miestnosti. „Toto je tiež jedno z poučení, pokiaľ by boli spojené voľby, otázkou je, ako nastaviť veľkosť volebných okrskov a ako vyberať volebné miestnosti, aby v nich mohlo naraz hlasovať viac voličov,“ doplnila.

Orosz zároveň informoval, že štátna volebná komisia dostala približne 80 podnetov na porušenie moratória. „Štátna volebná komisia sa bude zaoberať podrobnejším vyhodnotením priebehu volieb na svojich najbližších zasadnutiach potom, keď uzavrie otázky porušovania volebného moratória,“ uzavrel.

debata chyba
Viac na túto tému: #spojené voľby 2022
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy