Anna Hrušovská nebola primadonou

27.02.2006 12:36

Sólistka Opery SND Anna Hrušovská bola jednou z tých osobností, ktoré robili z Bratislavy veľkomesto. Niesla v sebe noblesu kultivovanej Európy a jej spev siahal až do najhlbšej pamäti operného umenia. Zomrela vo veku 94 rokov 4. februára 2006.

Na Annu Hrušovskú spomína jej posledná žiačka Eva Malatincová, riaditeľka Cirkevného konzervatória v Bratislave takto: ,,S profesorkou Annou Hrušovskou som sa stretla po prvý raz asi v roku 1973 pred obnovenou budovou Opery SND. Bola tam aj moja profesorka z konzervatória Vlasta Hudecová a predstavila ma ako svoju žiačku pani Anne Hrušovskej. Už vtedy ma vlastne na ňu nasmerovala – Anna Hrušovská sa stala mojou profesorkou na vysokej škole a stala sa aj dôležitým človekom pre môj život. Naposledy som sa s pani profesorkou videla deň pred smrťou. Spolu s ostatnými žiačkami sme 7. januára oslávili jej 94. narodeniny. Potom sa jej zhoršil zdravotný stav a polihovala, ale až do konca si zachovala  svoju vznešenosť…"

Anna Hrušovská bola šťastnou ženou – svoj talent nielenže naplnila, ale aj bohato zúročila. Bola aj vynikajúcou učiteľkou spevu a jej pedagogické schopnosti sa bohato rozvetvili, lebo vychovala aj ďalšie speváčky a učiteľky spevu. Ten rodokmeň je bohatý a obsahuje také vzácne mená ako Lucia Poppová, Magdaléna Hajóssyová, Eva Blahová, Ľuba Baricová… Mala vplyv aj na mladšiu generáciu – menujem napr. Magdalenu Koženú, Ľubicu Vargicovú, Dalibora, Aleša a Evu Jenisovcov, Ľudovíta Lutha… Žiaci sa učili od pani Hrušovskej nielen spievať, ale aj žiť. Na hodinách spevu bola vždy pohoda. Profesorka Hrušovská žila uprostred hudby – jej bratrancom bol napríklad hudobný skladateľ Ivan Hrušovský – ale ovládala aj domáce a ručné práce, u nich bolo vždy príjemne a útulne. Jej zručnosť sa prejavila aj v takej maličkosti, že svojim vnúčatám dokázala vyrobiť bábkové divadlo. K dobrej atmosfére prispieval aj jej manžel Rudolf Prosenc, ktorý mal absolútny sluch a pomáhal jej pri výučbe. Patril medzi zakladajúcich členov Slovenskej filharmónie a bol jej prvým hobojistom.

Profesorka Hrušovská mala syna a dcéru, ktorí sa síce hudbe profesionálne nevenujú, ale zdedili tiež umelecký talent. Dcéra vyštudovala výtvarné umenie vo Viedni. Manžel profesorky Hrušovskej bol totiž Rakúšan a aj ona mala okrem slovenského aj rakúske občianstvo. Prečo teda zostávala so svojimi možnosťami v Bratislave?

,,Pani profesorka mala veľa ponúk, mohla sa uplatniť na európskych scénach, ale ona sa rozhodla zostať tu," spomína Eva Malatincová. ,,Vojna veľmi postihla jej rodinu, brat zomrel v SNP a v rodine boli aj iné tragédie. Na naliehanie matky sa rozhodla zostať v Bratislave. Pre pani profesorku to asi nebolo optimálne riešenie, ale slovenská kultúra tým veľa získala. Aj Mária Kišoňová-Hubová spomínala, že Anna Hrušovská vniesla do slovenského operného života niečo veľkosvetské a vznešené."

V živote speváčky sú dôležití dirigenti. Anna Hrušovská mala možnosť pracovať s tými najlepšími. Skúsenosti získavala v Ústí nad Labem, vo Viedni a v Grazi. A čo ona odovzdala svojim žiačkam? ,,Čo sa týka spevu, tak všetko," hovorí Eva Malatincová. Jej poznanie siaha k starotalianskej tradícii belkanta. Vedela ho odovzdať s veľkou pedagogickou múdrosťou. A ešte niečo – vedela vytvárať atmosféru slobody, tvorivej voľnosti, pohody, ktorú nám všetci študenti závideli. Bola to skutočne šťastná tvorivá bytosť. Veď aj hovorievala, že šťastný človek lepšie spieva. Mala obdivuhodnú charizmu, ktorou prevyšovala okolie.  Bola miernym, skromným človekom. Žiadna primadona, ale veľká umelkyňa. Vyznačovala sa nevšednou kultúrou vokálneho prejavu, muzikalitou, brilantnou technikou a vrúcnym herectvom."

Anna Hrušovská sa narodila 7. januára 1912 v Budapešti v rodine bankového úradníka. Spev študovala súkromne u Jozefa Egema v Bratislave, neskôr na konzervatóriu vo Viedni a v Prahe. Prvé angažmán získala v nemeckej opere v Ústí nad Labem, potom spievala v Štátnej opere vo Viedni a v Grazi. V SND pôsobila v rokoch 1945 – 1963. Bola prvou slovenskou koloratúrnou speváčkou, vynikajúcou interpretkou Mozartových diel (Kráľovná noci). Nezabudnuteľné boli Hrušovskej postavy Gildy vo Verdiho Rigolettovi, Violetty v La Traviate.  V rokoch 1956 – 1979 pôsobila ako pedagogička spevu na VŠMU v Bratislave, v rokoch 1965 – 1973 vyučovala spev aj na Hudobnej akadémii vo Viedni, vychovala rad vynikajúcich spevákov a pedagógov ako Lucia Poppová, Magdaléna Hajóssyová, Eva Blahová, Julia Migenes, Graziella Sciuti či Peter O'Brien. Jej žiačky Vlasta Hudecová, Zlatica Livorová a Eva Blahová pokračovali v pedagogických metódach. Hrušovskej systém od roku 1992 uplatňujú aj pedagógovia speváckeho odboru Cirkevného konzervatória v Bratislave, ktorý bol pomenovaný podľa Anny Hrušovskej a kde pôsobí ako riaditeľka aj Eva Malatincová.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
19,99
Flower box vintage srdce "M" červené ruže

Flower box vintage srdce "M" červené ruže

43,99
Elite červené ruže a biele ľalie

Elite červené ruže a biele ľalie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk