Zvolenský zámok pomôžu opraviť Nóri

Opravy za približne 100 miliónov Sk čakajú v najbližších rokoch Zvolenský zámok. Projekt renovácie predložil jeho správca - Slovenská národná galéria v Bratislave už aj Ministerstvu kultúry SR.

15.03.2006 11:56
debata

„Vedenie galérie predložilo projekt na opravu ministerstvu kultúry. Rozhodlo sa, že o financovanie renovácie budeme žiadať fond nórskeho kráľovstva,“ povedal správca zámku Peter Heneš. 

Podľa Heneša sa totiž niektoré časti historického objektu už bez opráv dlhodobo neudržia. V zlom technickom stave je najmä strecha, elektrické a plynové rozvody, dlažba i omietka.

„Len na novú omietku je potrebných asi 40 miliónov Sk,“ pripomenul správca. Zámok, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, postavili v druhej polovici 14. storočia. Až do 18. storočia ho niekoľkokrát prestavali. Naposledy prešiel rozsiahlou opravou v rokoch 1954 až 1969. Heneš je zástancom toho, aby zámok počas najbližšej rekonštrukcie nezatvorili, ale aby i v obmedzených podmienkach slúžil verejnosti. Okrem stredovekých zbierok, ktoré sú v sieňach zámku návštevníkom neustále k dispozícii, ho totiž tamojší obyvatelia využívajú aj ako obradné miesto pri sobášoch, či na výstavy, koncerty a spoločenské stretnutia.

debata chyba