Zrútenie garáží neobjasnili ani po roku

23.03.2006 15:14

Ani rok po tom, čo sa na Námestí sv. Františka v Karlovej Vsi zrútili rozostavané podzemné garáže, nie sú známe príčiny tejto nehody. Polícii sa totiž ešte stále nepodarilo uzavrieť vyšetrovanie a označiť vinníka.

Spoločnosť OTYK invest, ktorá s projektom prišla, pritom námestie už v novembri minulého roka dokončila a spolu s okolitými objektmi sprevádzkovala.

„Vyšetrovanie si vyžaduje svoj čas, jednotlivé úkony, výsluch, znalecké posudky. Preto sa môže zdať, že je zdĺhavé, žiadne komplikácie sa však nevyskytli,“ uviedla krajská policajná hovorkyňa Alena Toševová. Potvrdila, že polícia prípad vyšetruje ako trestný čin všeobecného ohrozenia. „Máme už znalecký posudok, ale čaká sa na jeho dodatok, ktorý sa vypracováva na základe ďalších výpovedí.“

Strecha podzemných garáží spadla 23. marca okolo 10. h. Spolu s ňou sa zrútili aj chystané povrchové základy budúceho námestia. Pri nehode sa nikomu nič nestalo. Garáže boli súčasťou projektu Polyfunkčný obytný súbor Bratislava Karlova Ves-Stred. Prípadom zrútených garáží sa po nehode zaoberalo viacero inštitúcií aj odborníkov – Slovenská stavebná inšpekcia, inšpektorát práce, s políciou na posudku spolupracoval i František Hájek zo Stavebnej fakulty STU, pre poisťovňu pripravil stanovisko súdny znalec Cyril Kramár. Obaja posudky dokončili už vlani v lete, o ich záveroch však vzhľadom na neuzavreté vyšetrovanie mlčia.

O okolnostiach zrútenia odmietajú informovať aj konatelia spoločnosti OTYK invest. Vo vyjadrení, ktoré poskytli, sa obmedzili len na zhodnotenie dostavaného námestia. „Prepracovala sa projektová dokumentácia predmetných garáží, ktorou sa zmenili parkovacie státia na garážové boxy a zmenil sa stĺpový nosný systém na stabilnejší stenový,“ vyhlásili konatelia Jozef Košík a Rudolf Bobok.

Podľa informácií Pravdy dostala ich firma od tunajšieho stavebného úradu pokutu za to, že pri zmienenej stavbe porušila zákon. „Pôvodne mali stavať dvojpodlažnú budovu, namiesto toho však stavali jednopodlažnú. V januári minulého roka požiadali o zmenu stavby pred dokončením napriek tomu, že mali dodatočne žiadať o nové stavebné povolenie,“ vysvetlil Pravde Július Dupák, riaditeľ bratislavskej pobočky Slovenskej stavebnej inšpekcie. Pokuta však nesúvisela so zrútením strechy.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku