Záujemcovia o nábrežie sú známi, ponuky nie

07.09.2006 11:32
Bratislava
Bratislavský most Apollo. Autor:

Štyri obálky, ktoré na magistrát doručili záujemcovia o pozemky na petržalskom nábreží, sú stále zatvorené. Sú v nich uvedené ceny, ktoré sú investori ochotní zaplatiť.

V stredu ich mala rozlepiť päťčlenná komisia menovaná primátorom. Odmietla to urobiť. „Časť jednej ponuky nachádzajúca sa mimo obálky nebola opatrená prezentačnou pečiatkou magistrátu. Môže to vyvolať podozrenie, či nebola doručená dodatočne,“ vysvetlil poslanec Tomáš Ágoston (SMK).

Na ponukovom konaní sa zúčastnili spoločnosti HB Reavis Management, Erste SAVM, BP Enterprise a Menolli. Každá zložila predpísanú zábezpeku vo výške 10 percent z minimálnej kúpnej ceny, čo je vyše 78,5 mil. korún.

Prekvapenie vyvolala neúčasť tzv. veľkých hráčov na investičnom trhu. Práve vďaka nim sa cena 10-hektárového pozemku v lokalite medzi Starým mostom, Kočánkovou, Klokočovou a Einsteinovou ulicou vyšplhala v uplynulých týždňoch na minimálnych 8 000 Sk/m2. Podľa redakčného zdroja, ktorý nechce byť menovaný, to však nemusí byť pravda. „V tesnom susedstve jedného zo silných bratislavských developerov, ktorý sa prezentoval v súvislosti s kúpou pozemkov, sídli spoločnosť Menolli. Bola založená len 19. augusta. Je možné, že sa za ňou ktosi skrýva,“ naznačil možný postup.

Na spoločnej adrese v Starom Meste figuruje skupina Penta a Erste SAVM. „Penta sa zúčastnila na súťaži prostredníctvom spoločnosti Erste SAVM. Je to naša stopercentná dcéra,“ potvrdil domnienku Martin Danko, hovorca Penty. „Tento postup je pri obstarávacích procesoch bežný,“ doplnil. Hoci zástupcovia Penty sa ešte koncom minulého týždňa dožadovali pri otváraní obálok prítomnosti notára, v stredu boli spokojní. „Na avizovanom rozlepovaní obálok sa zúčastnili aj potenciálni kupci. Celý proces považujeme za transparentný,“ povedal Danko.

J&T a Sekyra Group stratili o pozemky záujem. „Schválený územný plán v tejto lokalite nevyhovuje investičným prioritám spoločnosti,“ vyhlásila Katarína Dudáková z Sk-media, ktorá zastupuje Sekyru. „Naším vstupom do hry sme chceli poukázať na skutočnú hodnotu 10-hektárového pozemku. V princípe nám nešlo o jeho získanie. Mali sme v úmysle upozorniť poslancov mestského zastupiteľstva, akej hodnoty sa vzdajú, ak spoločnosť HB Reavis takzvane odškodnia zvýhodneným predajom,“ vysvetlil neúčasť J&T hovorca Maroš Sýkora. Pripomeňme, že HB Reavis mala mestu zaplatiť iba 2 000 Sk/m2 za to, že 22-poschodovú vežu Auparku zníži o sedem podlaží.

Ani po strede teda nie je známe, akú sumu peňazí môže mesto získať za lukratívne pozemky v Petržalke. Komisia, ktorej členmi boli poslanci Róbert Kadnár (SDKÚ), Viera Kimerlingová (KDH), Juraj Šterbatý (nezávislý), už spomínaný Ágoston (SMK) a riaditeľka magistrátu Anna Pavlovičová v úlohe zapisovateľky, presunula zodpovednosť na plecia 80-členného mestského zastupiteľstva. To by malo rozhodnúť 28. septembra.

„Komisia odporúča zastupiteľstvu tri alternatívne riešenia: 1. otvoriť všetky obálky a vyhodnotiť cenové ponuky, 2. vylúčiť spornú ponuku a vyhodnotiť ostatné tri ponuky, 3. zrušiť ponukové konanie a rozhodnúť o ďalšom postupe,“ citovala z oficiálneho stanoviska hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. Odmietla uviesť, čiu ponuku komisia pre „administratívno-technické nedostatky“ spochybnila. Podľa nepotvrdených informácií ide o HB Reavis

Účastníci ponukového konania

HB Reavis Management, s. r. o.

Erste SAVM, s. r. o.

BP Enterprise, s r.o.

Menolli, s. r. o.

Pôvodní záujemcovia a ich ponuky

HB Reavis Group, Prievozská 2/A 2 000 /m2*

J&T Teal Estate, Lamačská 3 8 200 Sk/m2

Penta Investments, Križkova 9 9 100 Sk/m2

Popper Capital, Štúrova 11 8 450 Sk/m2

Spectrum Sk, Palackého 1 8 000 Sk/m2

*** zvýhodnená cena ako vyrovnanie ujmy za zníženie Aupark Tower o sedem podlaží**

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku