Historickú železnicu na Kysuciach už obnovili

20.09.2006 10:57
Vlak
Vlak. Autor:

Pribitím posledných koľajníc o podvaly sa zavŕšila oprava historickej lesnej úvraťovej železnice v kysuckom skanzene Nová Bystrica - Vychylovka. Obnovenie trate, sčasti zdemolovanej rozsiahlym zosuvom pôdy, vyšlo na takmer 16 miliónov korún.

Región Kysúc a Oravy je tak opäť bližšie k získaniu jedinečnej atrakcie. Po obnovení celého asi 11-kilometrového úseku tratí, ktoré sa z oboch strán stretávajú v sedle Beskýd, tadiaľto budú prevážať turistov.

Ako povedala Janka Valachová zo Žilinského samosprávneho kraja, na kysuckú železnicu dali aj tento rok 3,2 milióna korún a na oravskú 1,5 milióna. Trať na kysuckej strane je hotová, obnove oravskej trate pomáha získaný grant EÚ vo výške 25 miliónov korún.

Ľubica Kullová, riaditeľka Kysuckého múzea Čadca, v tejto súvislosti pripomenula, že budú potrebovať rozšíriť vozový park. „Zatiaľ premávame len s jednou parnou mašinou," povedala riaditeľka. Predpokladá, že všetky povolenia na začatie prevádzky deväťkilometrového úseku kysuckej železnice vrátane obnovenej trate získajú na budúci rok.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla farebné tulipány a narcisy Jar

Perla farebné tulipány a narcisy Jar

39,99
Flower box červený ovál červené a krémové ruže

Flower box červený ovál červené a krémové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk