Túlavý medveď z Lomnice pôjde do zoo

Túlavý medveď z Tatranskej Lomnice sa chytil do nastraženej pasce. Medveď sa dal nalákať na jablká, ktoré mu podhodili lesníci v Tatranskej Lomnici.

30.05.2007 16:27
Medveď hnedý Foto:
Ilustračné foto
debata

"Po signáloch o jeho prítomnosti sme nastavili druhé odchytové zariadenie pod Hrebienkom. Dali sme mu tam na prilákanie ovocie, vošiel dnu a chytil sme ho,“ priblížil celú situáciu hovorca Štátnych lesov Tatranského národného parku Marián Šturcel.

Medveď sa do pasce chytil už v utorok večer. Na druhý deň lesníci medveďa uspali imobilizačnou strelou, aby ho mohli previezť. "Na prvýkrát sa podarilo nastreliť ho a v priebehu troch minút bol v plnej narkóze. Odobrali sme mu krv, načipovali sme ho, čiže vykonali sme všetky úkony, ktoré je potrebné urobiť,“ uviedol Juraj Ciberej z Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach.

Uspatého medveďa prevezú do Zoologickej záhrady v Bojniciach. Počas karanténneho pobytu budú lesníci spolu so Štátnou ochranou prírody hľadať nový domov pre medveďa. Podľa Šturcela s najväčšou pravdepodobnosťou skončí v zajatí, pretože ide o výrazne antropizovaného medveďa.

Túlavý medveď pravdepodobne podchádza z lokality Hrebienka. "Je to typický pestún, ktorého matka tento rok odohnala,“ uviedol Šturcel. Medveď má približne 2,5 roka a váži 50 až 60 kilogramov. Aj napriek tomu, že ide ešte o mladého a malého jedinca, lesníci neodporúčajú približovať sa k takémuto medveďovi vo voľnej prírode.

debata chyba