Dielo rezbára z Krupiny dostal aj pápež

12.06.2007 11:13
Rezbár Jozef Fojtík
Rezbár Jozef Fojtík vyrezáva svetské aj biblické motívy. Autor: ,

Zaujímavé osudy majú mnohé z niekoľkých stovák drevorezieb, sôch či obrazov, ktoré za dvadsaťjeden rokov práce vytvoril ľudový rezbár z Krupiny Jozef Fojtík. Z obrazu s biblickým výjavom sa tešil aj pápež Ján Pavol II., ktorému ho venovali veriaci z Uňatína pri pápežskej audiencii. Na požiadanie im ho vytvoril práve 47-ročný krupinský umelec.

Diela otca troch dcér Fojtíka zdobia námestia viacerých obcí a miest, drevorezba mesta visí aj v pracovni primátora Krupiny Radovana Vazana. Mnohé z jeho prác sú v zahraničí, kde si ich turisti odniesli ako pamiatku na Slovensko. Majster rezbár však už vytvoril aj nejednu drevenú podobizeň konkrétnych ľudí. „Vlastnú sochu aj so svojou manželkou dostal do daru istý Švajčiar, teraz chcem podobné dielo venovať k svadbe môjmu synovcovi,“ hovorí Fojtík, ktorý pracuje ako údržbár v krupinskej Jednote.

K rezbárstvu sa dostal neplánovane. „Vždy som rád chodil po rôznych festivaloch a obdivoval práce ľudových remeselníkov. Pred vyše dvadsiatimi rokmi som si povedal, že aj ja by som mohol skúsiť niečo vytvoriť. Najskôr som sa pokúšal o výrobky z kože, potom som prešiel na rezbárstvo. Po vytvorení prvého diela, ktorým bol fujarista, som rezbárstvu úplne prepadol,“ vyznáva sa umelec.

Vyrezával rôzne ľudové motívy, neskôr aj krajinky či duchovné výjavy. Dnes pre neho nie je problém vyrezať aj dvojmetrovú sochu z dreva. V súčasnosti jednu takú dokončuje. Je to socha sitnianskeho rytiera, objednala si ho obec Prenčov.

Fojtík pracuje s drevom poobede, keď príde domov z práce. Tvorí buď doma, alebo v rodičovskom dome na lazoch. Jednoduchšie diela vyrába dve-tri popoludnia, zložitejšie aj mesiac.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla biely amarylis vianoce

Perla biely amarylis vianoce

28,99
Sweet červené ruže a ľalie

Sweet červené ruže a ľalie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk