Primátor Martina skončil vojnu o hole

Niekoľkoročnú vojnu o Martinské hole skončil primátor Martina Andrej Hrnčiar vyplatením jednej z dvoch bojujúcich podnikateľských skupín. Podnikateľ Martin Gargulák odíde z holí so zhruba 50 miliónmi korún, za ktoré mesto Martin získa jeho obchodný podiel v spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole. Rozvojovým plánom konkurenčnej spoločnosti Pro Ski už nič nestojí v ceste.

14.11.2007 08:50
Andrej Hrnčiar Foto: ,
Kúpou obchodného podielu v spoločnosti LSMH sa podľa primátora Andreja Hrnčiara skončí stagnácia Martinských holí.
debata

Martin vstúpi do Lyžiarskeho strediska Martinské hole prostredníctvom svojej akciovej spoločnosti Turiec, podľa Hrnčiara však určite nie s plánom podnikať. Primátor sa s rozhádanými podnikateľmi rozhodol rokovať, aby rozhýbal roky stagnujúce lyžiarske stredisko. Spor bránil rozvoju cestovného ruchu v meste, tvrdí primátor. „Po konverzii zbrojárskeho priemyslu a páde podniku ZŤS to bol najväčší problém Martina, ktorý sa už niekoľko rokov nedarilo vyriešiť,“ vyhlásil.

Rozhodnutie o kúpe 49-percentného obchodného podielu si primátor nedal odobriť mestským zastupiteľstvom. „Najrýchlejší spôsob riešenia som v tejto situácii považoval za najlepší,“ zdôvodnil. Vedenie mesta sa v súčasnosti rozhoduje, či akcie predá, alebo si aspoň časť z nich ponechá a bude tak ovplyvňovať vývoj na holiach. Primátor v utorok informoval, že vďaka obchodnému podielu mesta sa budú Martinčania už túto sezónu lyžovať s výraznými zľavami. Okrem nich Hrnčiar v utorok prisľúbil aj bezplatné lyžiarske kurzy pre martinské deti.

Gargulák pripustil, že mesto naňho vyvíjalo nátlak, keď chcelo uzatvoriť jedinú prístupovú cestu na Martinské hole pre jej zlý technický stav. „Paradoxne zatvorenie cesty by uškodilo viac primátorovi ako mne. On je totiž politik a ja podnikateľ,“ reagoval Gargulák. Za jediný dôvod na predaj obchodného podielu však označil finančnú ponuku mesta, ktorá bola výhodnejšia ako ponuka konkurenčnej podnikateľskej skupiny. „S firmou Pro Ski sme sa neboli schopní dohodnúť za tri roky a s primátorom sme to odklepli za desať dní.“

Spolu s Gargulákom pripravovalo projekt na rozvoj Martinských holí predchádzajúce vedenie mesta. Martin chcel investovať miliardu korún do výstavby kabínkovej lanovky z Ostredkov, lyžiarske stredisko plánovalo vybudovať na holiach chýbajúce zasnežovanie a sedačkovú lanovku. Do prípravy tohto projektu predošlé vedenie mesta investovalo milióny korún.

Spoločnosť Pro Ski plánuje postaviť kabínkovú lanovku zo Strání na mieste starej lanovky. Okrem toho chce vybudovať na holiach zasnežovanie, nové sedačkové lanovky a nové zjazdovky. Pripravuje aj výstavbu 3,3 kilometra dlhej zjazdovky vedúcej z holí až do Martina. Modernizácia lyžiarskeho strediska Martinské hole by sa mala začať na budúci rok.

debata chyba