Považská Bystrica kúpila hrad na splátky

Desať rokov bude Považská Bystrica splácať sumu, za ktorú kúpila zrúcaninu hradu na strmom kopci v blízkosti mesta. Národnú kultúru pamiatku chce obnoviť - už aj preto, lebo je jej dominantou a symbol tohto hradu, tri veže, má vo svojom erbe.

25.11.2007 20:00
Považský hrad Foto: ,
Považský hrad vznikol pravdepodobne v 13. storočí, koncom 18. storočia bol v bojoch počas Tökölyho povstania zničený. Jeho majiteľom bol mocný pán Váhu a Tatier Matúš Čák Trenčiansky, neskôr ho mal v držbe aj Ctibor z Beckova. Dnes sú z neho ruiny, ktoré môže záujemca navštíviť len na vlastné nebezpečenstvo.
debata

„Považský hrad mesto kúpilo od tunajšieho Klubu slovenských turistov Sparta za 400-tisíc korún a bude ho splácať do roku 2017. Obnovu hradu bude financovať z vlastných zdrojov a pridelených účelových dotácií,“ spresnila Miroslava Stanislavová, hovorkyňa Považskej Bystrice.

Hrad aj s pozemkami je už zapísaný v liste vlastníctva mesta. Krajský pamiatkový úrad v Trenčíne určil novému majiteľovi, že musí vykonať komplexný architektonicko-historický výskum, vypracovať projektovú dokumentáciu na obnovu pamiatky a pripraviť návrh na odstránenie náletovej zelene.

Záujem kúpiť hrad do vlastníctva mesta prejavil na jeseň minulého roka už bývalý primátor Ľuboš Lackovič. Pamiatku chcel dať obnoviť a jej areál využívať na kultúrne podujatia. Nový považskobystrický primátor Miroslav Adame bol spočiatku k takému projektu nedôverčivý, odrádzal ho neutešený stav ruín. Napokon sa však s majiteľmi hradu dohodol na transakcii, ktorá vyhovuje aj turistom, aj mestu.

Považskobystrický klub turistov, ktorý má asi 120 členov, získal hrad v reštitúcii začiatkom deväťdesiatych rokov. Na údržbu a opravy však nemal peniaze. Do majetku mesta ho nechcel previesť bezplatne, žiadal aspoň každoročný príspevok na činnosť klubu. Podľa Milana Kubína, predsedu turistického klubu v Považskej Bystrici, sa o kúpu hradu uchádzal aj záujemca z prostredia aristokracie, ale turisti uprednostňova­li mesto.

„Boli by sme radi, keby hrad získal majiteľ, ktorý by sa oň vedel postarať. Je v dezolátnom stave a onedlho sa môže zrútiť. Spod hradu sa začiatkom päťdesiatych rokov doloval kameň na výstavbu Nosickej priehrady, tým sa narušila statika a začala sa deštrukcia,“ povedal Milan Kubín.

Na obnovu hradu môže mesto získať peniaze aj od štátu. „Ministerstvo kultúry má pre vlastníkov pamiatok grantový systém Obnovme si svoj dom, z ktorého poskytuje dotácie na obnovu hradov, kúrií a kaštieľov. Preferovanie kultúrnych pamiatok umožňuje aj operačný program Konkurencieschop­nosť a hospodársky rast, príspevok môžu vlastníci hradov získať aj fondov Nórskeho kráľovstva,“ informovala Soňa Čermáková-Uličná z ministerstva kultúry.

debata chyba