Polícia zadržala päť falošných autobusov

04.12.2007 16:02
autobus
Ilustračné fofo Autor: ,

Každodenná preprava robotníkov z Kysúc na Moravu spoločnosťou Bioexpres z Turzovky je ochromená. Žilinská polícia zadržala kysuckému prepravcovi päť z jeho siedmich autobusov. Kriminalistom sa špeciálnou technikou podarilo zistiť, že staré Karosy majú zmenené výrobné čísla.

Polícia šla minulý týždeň do Turzovky na isto. Čísla karosérií všetkých piatich vytypovaných autobusov boli sfalšované. Na základe pôvodných čísel, ktoré odkryla metalografia, kriminalisti teraz zisťujú, odkiaľ autobusy pochádzajú. Stopy smerujú do Českej republiky. „Informáciu, že autobusy boli ukradnuté, nemôžeme potvrdiť ani vyvrátiť,“ informoval žilinský okresný policajný riaditeľ Jaroslav Harant.

„Je to tragédia. Všetky autobusy mali ísť na linky a teraz sú odstavené,“ reagoval konateľ spoločnosti Bioexpres Jozef Bitala. Polícia ho obvinila z falšovania a pozmeňovania evidenčných údajov motorových vozidiel, on však tvrdí, že je v tom nevinne. Autobusy vraj kúpil od rôznych súkromníkov. Posledný získal v Trnave, pričom mu ho generálkovala licencovaná spoločnosť. Bitala sa domnieva, že ona mohla na opravovaný autobus „navariť nejakú časť iného autobusu“.

„Každý autobus ide na policajnú prehliadku. Ako je možné, že polícia vydá doklady na vozidlo, ktoré má pozmenené výrobné číslo?“ čudoval sa šéf zväzu autobusovej dopravy George Trabelssie. Podľa polície však boli čísla pozmenené tak dokonale, že pri vizuálnej prehliadke sa nedal podvod odhaliť. „Osvedčenia súhlasia s prerážanými číslami. Policajt nemohol zistiť, že boli falšované,“ uviedol Harant.

Podľa žilinského krajského policajného riaditeľa Františka Poslucha bude polícia pokračovať v kontrolách aj u iných dopravcov v regióne.

Od budúceho roku začne platiť nový zákon o prevádzke motorových vozidiel na pozemných komunikáciách. Každý dovezený autobus bude musieť získať certifikát originality, súčasťou hĺbkovej kontroly bude aj dôkladná kontrola výrobných čísel. Kontroly bude vykonávať vybraná firma z celoeurópskej certifikačnej siete. Polícia vydá doklady a evidenčné čísla iba na certifikovaný autobus.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
21,99
Ružový flower pot ružové ruže a biele alstromérie

Ružový flower pot ružové ruže a biele alstromérie

34,99
Kytica červený  flower box červené a biele kvety

Kytica červený flower box červené a biele kvety

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk