V kauze Aupark sa súdy neponáhľajú

28.01.2008 20:46
Aupark v Žiline
Aupark v centre Žiliny rastie, aj keď súd vydal predbežné opatrenie na zmrazenie jeho budovania. Autor: ,

Výstavba Auparku v strede Žiliny pokračuje aj napriek súdnym sporom, ktoré útočia na jeho podstatu. Od podania žalôb uplynuli mesiace, Krajský súd v Žiline nedokázal za ten čas ani len vytýčiť termíny súdnych pojednávaní. A napriek predbežnému opatreniu súdu rastie Aupark ďalej.

S dvojmiliardovým obchodno-zábavným centrom, ktoré má pohltiť najväčšie žilinské námestie, nesúhlasí vedenie mesta, proti je aj sused stavby – Hotel Slovakia. Radnica sa obáva kolapsu dopravy centre, predstavitelia hotela hovoria, že stavba ich zruinuje. Obidvaja zhodne tvrdia: pri povoľovaní výstavby Auparku bol niekoľko ráz porušený zákon.

Hotel Slovakia atakuje výstavbu od začiatku jej príprav. Pred 15 mesiacmi napadol najnovšie územné rozhodnutie, pred 8 mesiacmi hlavné stavebné povolenie. V prípade, že by dal súd hotelu za pravdu, investor príde o dve kľúčové povolenia, bez ktorých by bol Aupark čierna stavba.

"Práve v takýchto závažných veciach je dôležité, aby sa konalo veľmi rýchlo. Súd však zatiaľ neurobil doslova ani ťuk,“ domnieva sa právny zástupca hotela Marek Benedik. Už v lete minulého roku podal predsedovi krajského súdu sťažnosť pre súdne prieťahy. Súdne pojednávanie stále nie je vytýčené.

V prípade, že by súdny spor vyhralo mesto Žilina, vrátilo by sa do jeho majetku Štúrovo námestie, ktoré predal predošlý primátor Ján Slota (SNS). Stavenisko Auparku by sa odrazu ocitlo na cudzom pozemku. Súd na žiadosť radnice vydal predbežné opatrenie, ktorým spoločnosti Aupark Žilina zakázal výstavbu. Investor práva stavebníka presunul na inú svoju spoločnosť, výstavba intenzívne pokračuje.

Situácia nám rozhodne nie je príjemná, potvrdil viceprimátor Žiliny Michal Horecký (SDKÚ). "Budeme radi, ak súdy začnú konať. Pretože ak rozhodnú v štádiu, keď stavba bude postavená, také rozhodnutie je dosť zbytočné,“ uviedol.

Podobný názor na kauzu Aupark má aj bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH). "V tejto konkrétnej veci súd nekoná. Nie je to správne, keď spor bude mať o chvíľu už dva roky, najmä nie v prípade, keď nerozhodnutie bude znamenať, že už sa situácia nebude môcť vrátiť do pôvodného stavu.“

Podľa hovorkyne Ivany Lukšovej Krajský súd v Žiline v prípadoch týkajúcich sa Auparku činný je. "Pripúšťame, že došlo k predĺženiu konania vo veci žalobcu Hotela Slovakia, okrem iného preto, lebo zákonná sudkyňa sa cítila byť zaujatá,“ vysvetlila Lukšová. Nová sudkyňa si spis zatiaľ nenaštudovala.

V prípade žaloby mesta nemôže byť podľa hovorkyne súdny spor vytýčený, pretože sudca nemá spis. Poslal ho na Najvyšší súd SR, pretože Aupark podal dovolanie proti predbežnému opatreniu, ktoré mu zakazuje stavať. „Dovolanie posúdime podľa poriadia. Myslím, že možno do pol roka,“ informoval zástupca Najvyššieho súdu Peter Preti.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku