Žilina opäť zastavila výstavbu Auparku

Výstavba žilinského Auparku bude najneskôr od budúceho pondelka opäť prerušená. Mesto Žilina vydalo v krátkom čase už druhé rozhodnutie o zastavení prác na tejto stavbe. Ani na siedmy pokus sa mu ho však nepodarilo stavebníkovi doručiť.

29.04.2008 15:50
Aupark v Žiline Foto: ,
Žilina rozhodla o zastavení prác na Auparku.
debata

Radnica hovorí o obštrukciách zo strany Auparku. Informovala, že rozhodnutie vydané 17. apríla nedokázala úradne predpísaným spôsobom doručiť pošta, zlyhalo doručenie za účasti notárky alebo cez notársku úschovu. Keby si stavebník list prevzal, bol by ho nútený okamžite rešpektovať, bez ohľadu na to, či sa proti nemu odvolá, alebo nie.

S dokumentom bol osobne v Bratislave aj vedúci právneho oddelenia Žiliny Martin Valky. Bez úspechu. "Aj posledný siedmy pokus zlyhal,“ informoval Valky o tom, že pošta ani v pondelok nedoručila rozhodnutie a uložila ho. Po uplynutí trojdňovej lehoty, najneskôr 5. mája, dokument nadobudne účinnosť aj ako neprebratý, vraví Valky. Aupark sa podľa neho proti rozhodnutiu mesta už aj stihol odvolať, aj keď dokument oficiálne ešte nemá.

„Máme dôvodné podozrenie, že pri doručovaní rozhodnutia sú používané praktiky príznačné pre páchanie trestného činu vo forme podvodu,“ informoval hovorca Žiliny Martin Barčík. Uviedol, že recepčná v sídle spoločnosti si dokument prevzala, ale vzápätí oznámila, že na to nebola oprávnená. List však poštárke nevrátila.

K nepreberaniu najnovšieho rozhodnutia mesta sa investor nevyjadril. Radnicu však obviňuje zo snahy brzdiť stavbu vydávaním nezákonných rozhodnutí. "Nesúhlasíme s akýmkoľvek rozhodnutím, ktoré by opäť zastavilo všetky práce na našej stavbe,“ reagovala hovorkyňa skupiny HB Reavis Želmíra Rácová.

Chronológia kauzy Aupark

Jar 2007: primátor Žiliny Ivan Harman (SDKÚ) napadol na súde predaj Štúrovho námestia podpísaný jeho predchodcom Jánom Slotom (SNS)

Júl 2007: Investor (skupina HB Reavis) začala stavať Aupark hneď, ako mala v rukách stavebné povolenie

August 2007: Krajský súd v Žiline stopol predbežným opatrením výstavbu Auparku, investor však práce neprerušil

Marec 2008: Žilina vydala rozhodnutie o zastavení výstavby Auparku, ktoré neskôr zrušil Krajský stavebný úrad. Výstavba bola zastavená na 22 dní

Apríl 2008: Žilina vydala druhé rozhodnutie o zastavení výstavby Auparku

August 2008: Súd bude prerokúvať súdny spor, v ktorom chce Žilina naspäť vysúdiť Štúrovo námestie

 

Žilina stopla stavbu už druhý raz z tých istých dôvodov. Stavebník vraj nedoložil, na základe čoho stavia. Stále je v platnosti aj predbežné opatrenia Krajského súdu v Žiline, ktoré blokuje výstavbu až do skončenia súdneho sporu, v ktorom chce Žilina naspäť vysúdiť stavenisko – Štúrovo námestie. Súdnemu rozhodnutiu sa investor pokúša vyhnúť tým, že práva stavebníka presunul z jednej svojej spoločnosti na druhú. Pojednávanie v spore Žilina verzus investor sa uskutoční v auguste.

Po prvom rozhodnutí utíchol stavebný ruch v jame na Štúrovom námestí na 22 dní. Rozhodnutie potom zrušil krajský stavebný úrad. Žilina podľa hovorkyne HB Reavisu Želmíry Rácovej nemala opakovane rozhodnúť v tej istej veci, ak už došlo k právoplatnému rozhodnutiu a skutkový stav sa odvtedy nezmenil. "Spôsobuje tým našej spoločnosti a tretím osobám škody veľkého rozsahu,“ uviedla. Investor Auparku si mieni náhradu škody aj zmarený zisk nárokovať.

debata chyba