Aster odťahoval autá nezákonne

10.05.2008 12:35
Odťahovacia služba
Ilustračné foto Autor:

Odťahovanie áut na pokyn bratislavskej mestskej polície, ktoré za poplatok vykonáva súkromná spoločnosť Aster, je v rozpore so zákonom. Rozhodol o tom v uplynulých dňoch Krajský súd v Bratislave. Ide o prvý právoplatný rozsudok po tom, čo vo vlečúcej sa kauze vydal nález Ústavný súd. Znamená to, že šofér, ktorému odtiahla auto súkromná firma, za jej služby naďalej nemusí platiť ani korunu.

Krajský súd aj tentoraz potvrdil rozsudok okresného súdu v bratislavskej Petržalke, ktorý zamietol nárok firmy na zaplatenie 3 500 korún od žalovaného Michala Špačka. Odstrániť vozidlo z miestnej komunikácie je totiž podľa súdu oprávnená buď len obec sama ako správca komunikácie, alebo právnická osoba ňou na tento účel zriadená, teda mestská odťahovacia služba. A takou právnickou osobou spoločnosť Aster nie je. "Krajský súd potvrdil rozsudok okresného súdu z 15. mája 2007.

Rozsudok sa v súčasnosti písomne vyhotovuje a v zákonnej lehote bude doručený účastníkom konania. Po doručení sa stáva právoplatným," uviedol hovorca súdu Pavol Adamčiak.

Právny zástupca firmy Aster Igor Huna rozhodnutie nechcel komentovať. „Budeme sa môcť vyjadriť po doručení rozsudku,“ uviedol advokát. Potvrdil však, že ide o prvý právoplatný verdikt po tom, čo odťahovaciu kauzu naposledy riešil Ústavný súd. Ten vo veci vydal nález na jar tohto roka.

Ústavný súd v náleze skonštatoval, že Krajský súd v Bratislave v inom podobnom spore porušil právo spoločnosti Aster na spravodlivé súdne konanie. Rozhodnutie o nezákonnom odťahovaní vozidiel súkromnou firmou zároveň zrušil a vrátil prípad krajskému súdu na ďalšie konanie. Verdikt Ústavného súdu je pritom záväzný aj pre všetky ostatné všeobecné súdy.

Administratíva Ústavného súdu na základe nálezu vydala správu, v ktorej oznámila, že Bratislava mohla s firmou Aster uzavrieť zmluvu o odťahovacej službe. Pravda o tom informovala v marci. Po podrobnom preštudovaní samotného nálezu však viacerí právnici skonštatovali, že uvedený záver z neho nevyplýva.

Spory okolo odťahovania súkromnou firmou Aster sa vlečú už dlhé roky. Najvyšší súd v rozhodnutí z roku 2003 uviedol, že správca komunikácie nesmie pri odstraňovaní vozidiel svoje právomoci zmluvne previesť na iný podnikateľský subjekt. Uvedeným rozhodnutím sa následne riadili ďalšie súdy, ktoré žaloby Asteru proti neplatičom za odťahovanie postupne zamietali.

Firma však má naďalej s obcami a mestskými časťami podpísané zmluvy o vykonávaní odťahovacej služby. Okresná prokuratúra Bratislava I vlani vydala upozornenie na porušenie zákona, ktoré však mestská časť Staré Mesto odmietla akceptovať. Ako budú súdy v riešení sporov s Asterom ďalej rozhodovať, to sa podľa právnikov nedá vopred odhadnúť.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Orchidea biela na vysoko

Orchidea biela na vysoko

35,99
Lady farebné trsové ruže a orchidey

Lady farebné trsové ruže a orchidey

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk