V Žiline našli zvyšky hradu z 13. storočia, stanú sa len interiérom nákupného centra

05.06.2008 15:32
Žilina
Farské schody v Žiline, kde bude stáť veľké nákupné centrum. Autor:

Archeológovia v uplynulých dňoch počas prieskumu v centre Žiliny objavili pravdepodobne časť hradu z 13. storočia. Nález odborníkov prekvapil, lebo doteraz nebolo jasné, na ktorom mieste hrad stál. Novinárom to dnes potvrdil archeológ Jozef Hoššo. Zvyšky kamennej veže odkryli neďaleko Farských schodov, kde chce postaviť obchodný dom miestny podnikateľ George Trabelssie. Ten plánuje, že pozostatky veže sa stanú súčasťou interiéru nákupného centra.

„Vedelo sa, že hrad by niekde mal byť. Lokalizácia však bola neurčitá. Na tomto mieste (nálezu) by to málokto predpokladal. Ešte by sa tu možno mohol nájsť nejaký žľab po palisáde,“ povedal Hoššo.

Pripomenul, že valcová veža s vnútorným priemerom asi osem metrov pôvodne dosahovala výšku približne 20 metrov. Múry boli hrubé tri metre. „Je to stavba, ktorá dotvára celkový urbanizmus a vývoj tohto mesta,“ upozornil archeológ. Žilinčania si v tomto roku pripomínajú 800. výročie prvej písomnej zmienky o svojom meste.

Hoššo odhadol, že archeológovia budú v okolí nálezu pracovať ešte minimálne šesť týždňov. Pripustil, že by mohli objaviť aj keramiku či mince z uplynulých storočí.

Časť veže objavili neďaleko Farských schodov, kde chce Trabelssie preinvestovať viac než miliardu korún na výstavbu obchodného domu. Podnikateľ plánuje, že zvyšky veže budú súčasťou nákupného centra. Podobne chce postupovať aj v prípade, ak by archeológovia odkryli ďalšie časti hradu.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku