V Prešovskom kraji stále hrozia povodne

V Prešovskom kraji trvá III. stupeň povodňovej aktivity ešte v 14 obciach, z toho je 11 v okrese Bardejov, dve v Kežmarskom okrese a jedna v okrese Sabinov, potvrdila to pracovníčka štátnej vodnej správy Krajského úradu životného prostredia v Prešove Eva Bryndzová.

04.08.2008 17:06
Povodne na východnom Slovensku Foto:
Ilustračné foto
debata

V Bardejovskom okrese už nezasadá krízový štáb, nahradila ho užšia zostava povodňovej komisie.

Ako uviedol prednosta Obvodného úradu v Bardejove Martin Choma, v troch obciach sa pracuje na premostení potoka. V Kružlove sa podarilo postaviť montovaný most, ktorý obci poskytla Správa štátnych hmotných rezerv. Starosta obce Jozef Kmec povedal, že do odrezanej časti obce už môžu prejsť všetky druhy motorových vozidiel. Toto riešenie však považuje za provizórne, pretože podložie koryta je štrkové, na ňom je položený lomový kameň a panely, čo nie je technicky bezpečné riešenie, preto pracujú na bezpečnejšom ukotvení.

Medzi obcami Kríže a Hervartov začali provizórny montovaný most stavať v pondelok, sfunkčniť by ho mali v utorok. V obci Lukov už zúžili koryto rieky navezením lomového kameňa, most je potrebné ešte hydraulicky vyrovnať. V zaplavených obciach Slovenský vodohospodársky podnik povodie Bodrogu a Hornádu, ktoré má na starosti aj Topľu, čistí svoje toky. Lesy SR odstraňujú z postihnutého územia drevnú hmotu. Cestári sústredili svoje sily na zlepšenie zjazdnosti úsekov ciest medzi Lukovom a Livovskou Hutou.

debata chyba