Štiavničky a zapekačky sú fajky zo Slovenska

26.08.2008 21:13
Výstava fajok
V Thurzovom dome vystavujú vyše 400 fajok z rôznych materiálov spolu s fajčiarskymi doplnkami. Autor: ,

Rýdzo slovenské fajky zapekačky sa pripaľovali od pahreby a mali vynikajúcu povesť i vo svete. Teraz sú jednou zo zaujímavostí výstavy Za vôňou tabaku v Thurzovom dome na banskobystrickom námestí.

„Škoda, že sa dodnes nepodarilo presadiť myšlienku historika a archeológa Andreja Kmeťa, ktorý považoval zapekačky za slovenský vynález hodný zápisu do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO,“ podotýka historik Stredoslovenského múzea Filip Glocko.

V súčasnosti tvorí fond múzea 158 rôznych fajok spolu s nevyhnutnými doplnkami. Cigáršpicmi, pipasármi, škrabákmi či rezačkami tabaku. Výstava ukazuje vyše 400 fajok z hliny, porcelánu, dreva, parožia či netradičného materiálu kukurice a mušlí. Z depozitov múzea, ale aj od zberateľov a fajkárskych klubov. Tie najstaršie pochádzajú zo 17. storočia od fajkárov z Holandska. „K raritám patria fajky z morskej peny. Nerast necháva vyniknúť chuti tabaku a má veľmi dobré rezbárske vlastnosti. Sú známe ako mehrschamky s charakteristickým bielym sfarbením. Keď sa z nich fajčí, sčervenajú,“ vysvetlil Glocko.

Kúsky zo súkromnej zbierky vystavil aj zberateľ Erik Kolton. Spolu ich má 250. „Špecializujem sa na štiavničky. Hlinené fajky z okolia Štiavnice. Ich úlomky sa dajú nájsť pri baníckych domčekoch ďaleko v kopcoch. Fajky nekupujem, v mojom prípade ide naozaj o zberateľstvo,“ prezradil 27-ročný Banskobystričan. Zbieranie fajok ho zaujalo natoľko, že o nich plánuje napísať knihu.

Banskobystričan Teo Bindas fajky nezbiera, ale fajčí. „Cigarety som vymenil za fajku už pred desiatimi rokmi. Je to kus umenia. Veď v rukách držíte umelecké dielo,“ povedal Bindas, ktorý je aj členom Banskobystrického fajkového klubu. Podľa jeho slov jediného fungujúceho na Slovensku. „Stretávame sa raz do mesiaca a vychutnávame si pohodu a relax, ktoré fajka dáva. Hreje ruku a ponúka celkový príjemný zážitok pre dušu,“ dodal.

Zbierku banskobystrického Stredoslovenského múzea možno obohatia aj fajky Vladimíra Fruniho, ktoré po jeho odsúdení prepadli štátu. Ide o 16 súprav s 80 fajkami v hodnote približne 450-tisíc korún (14 900 eur). Podľa Glocka má múzeum o tieto artefakty vážny záujem.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku