Štefánik bude v Eurovei aj s levom

01.10.2008 08:55
Nová socha Milana Rastislava Štefánika bude...
Autor:

Opäť sa bude pozerať na Dunaj. Také je konečné riešenie roky trvajúcich sporov o to, kam umiestniť zrekonštruovaný pamätník Milana Rastislava Štefánika. Odhalia ho o sedem mesiacov na stavenisku novej mestskej štvrte Eurovea. Z dlhých ťahaníc vyšla nakoniec víťazne Nadácia Milana Rastislava Štefánika a jej predstava umiestniť generála v pôvodnej situácii.

Práve nadácia sa od roku 1993 snaží o znovupostavenie pomníka. Dnes má v rukách všetky potrebné povolenia a začala s poslednou etapou prác.

„Získali sme všetky potrebné súhlasy a splnili všetky zákonné podmienky. Hotové je špeciálne zakladanie pomníka a začali sme robiť jeho podstavec,“ informoval včera správca nadácie Pavel Šesták.

Znovu odliaty Štefánik v odeve pilota bude stáť na nábreží Dunaja s pohľadom upretým na jeho druhý breh. Za chrbtom nebude mať budovu Reduty ako v roku 1938, keď ho odhalili v Bratislave po prvý raz, ale novostavbu Národného divadla.

Neuspela tak predstava hlavného mesta a primátora Andreja Ďurkovského (KDH), aby socha stála na spojnici Pribinovej ulice a Dostojevského radu ako prvá z budúcej aleje osobností. Iniciatíva Za krajšiu Bratislavu sa zasa snažila o to, aby Štefánika umiestnili pred bratislavské letisko, ktoré nesie jeho meno.

Nadácii sa podarilo presadiť aj to, aby bol pomník opäť kompletný. To znamená, že Štefánik bude mať nad sebou znovu pylón s levom, ktorý dnes stojí pred budovou Slovenského národného múzea. Súsošie však nebude celkom také isté ako v tridsiatych rokoch. Investor štvrte Eurovea si vyžiadal jeho úpravy.

Pre mierku nových budov treba-24 metrový pylón, na ktorom stojí lev, zmenšiť. Nižší bude aj podstavec pod Štefánikom. Na pylón zo strany od divadla navyše umiestnia text Pittsburskej dohody. Jej podpísanie v roku 1918 predchádzalo vzniku Československa.

Slávnostné odhalenie pomníka je naplánované na 4. mája budúceho roku v deň 90. výročia Štefánikovej tragickej smrti. Okrem najvyšších predstaviteľov Slovenska a Česka by sa na ňom mal zúčastniť aj francúzsky prezident Nikolas Sarkozy.

Štefánika odhalia na stavenisku. Rozostavanú štvrť Eurovea totiž investor plánuje dokončiť až o rok neskôr. Dovtedy si na sprístupnenie pamätníka bude musieť počkať aj verejnosť.

Sedem a pol metra vysokú a viac ako päť ton vážiacu sochu priviezli v januári zo zlievarne v českom Blansku. Odvtedy je uložená na mieste, ktoré nadácia tají. Skulptúra Štefánika je kópiou pôvodného diela českého sochára Bohumila Kafku.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla ružový amarylis

Perla ružový amarylis

49,99
Kytica Letana 9

Kytica Letana 9

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk