Dominanta Oravy púta už aj v noci

Hry s ohňom predchádzali pondelkovému oficiálnemu zapnutiu osvetlenia viac ako 700-ročného Oravského hradu. Stredovekú pevnosť osvetlilo 83 svietidiel rôznej intenzity a farebnosti, z toho 43 vo vnútri hradu a 40 vonku ako osvetlenie pevnosti. Inštalácia má tri úrovne osvetlenia, ktoré sa zapínajú samostatne, možné varianty sa budú v priebehu týždňa striedať, aby hrad nezovšednel. Ako uviedol predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár, ročné náklady na energiu by mali vyjsť na 140-tisíc Sk (4 647 eur).

09.12.2008 15:24
Oravský hrad Foto:
Vysvietený Oravský hrad
debata

Zatraktívnenie Oravského hradu stálo 4,75 milióna Sk (157 671 eur), z toho 3,25 milióna Sk (107 880 eur) hradí Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) a 1,5 milióna Sk (49 790 eur) poskytli Slovenské elektrárne. Podľa predsedu predstavenstva Slovenských elektrární, a. s. Paola Ruzziniho je osvetlenie hradu príkladom, keď energia môže prispieť k rozvoju kultúry.

Ako uviedol Juraj Blanár, predseda ŽSK, po Hrade Strečno a Oravskom hrade plánujú osvetliť aj Budatínsky zámok. „Okrem bežných opráv a údržby kultúrnych pamiatok, ktoré si vyžadujú veľa finančných prostriedkov, je osvetlenie len pokračovanie vo zviditeľňovaní hodnôt, ktoré nám tu zanechali naši predkovia. Chceme, aby boli nimi inšpirované aj budúce generácie,“ uviedol Blanár.

Žilinský samosprávny kraj investoval na Oravskom hrade v rokoch 2003 až 2005 10 miliónov Sk (331 939 eur) aj do rekonštrukcie Kaplnky sv. Michala, za ktorú získal ocenenie Pamiatka roka 2006.

V súčasnosti je Oravský hrad druhým najnavštevovanejším hradom na Slovensku, tento rok ho už videlo viac ako 205-tisíc návštevníkov. Ako uviedla riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková, od impozantného osvetlenia Oravského hradu si múzejníci sľubujú zvýšenie návštevnosti stredovekej pamiatky.

Hrad bude osvetlený denne od 5:00 do 24:00 avšak striedavo horná časť hradu, stredná a obvodové múry. V dňoch 24. – 26. decembra bude osvetlený celý hrad. Na Silvestra sa vypne osvetlenie o 2:00. 

Osvetlenie Oravského hradu zavŕšilo aktivity múzea v jeho jubilejnom roku. Tento rok si totiž Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava, ktoré spravuje Oravský hrad, pripomenulo, 140. výročie založenia, 120. výročie úmrtia jedného zo zakladateľov múzea Wiliama Rowlanda, 230. výročie narodenia Vavrinca Čaploviča, zberateľa kníh, ktoré sú základom Čaplovičovej knižnice. Zároveň múzeum sprístupnilo verejnosti zrekonštruovaný úsek trate a stanicu historickej lesnej železnice v Oravskej Lesnej.

debata chyba