Tunel pod hradom čaká obnova, električky budú môcť ísť rýchlejšie

18.04.2009 10:46
električkový tunel
Tunel pod bratislavským hradom... Autor:

Električky v Bratislave budú môcť v tuneli pod bratislavským hradom v budúcnosti jazdiť rýchlejšie. Rýchlejšiu jazdu im umožní obnova električkového tunela v centre mesta, ktorá sa začne v najbližších týždňoch. Náklady na rekonštrukciu Dopravný podnik Bratislava (DPB)odhadol na zhruba osem miliónov eur (241 miliónov korún). Práce by sa mali skončiť do jedného roka.

„Po ukončení rekonštrukcie bude možné zvýšiť v tuneli rýchlosť prevádzky vozidiel, zároveň bude tunel spĺňať všetky zvýšené bezpečnostné a prevádzkové nároky,“ uviedol hovorca DPB Peter Kavecký. V súčasnosti električky prechádzajú v tuneli rýchlosťou 30 kilometrov za hodinu, po prestavbe sa rýchlosť zvýši na 50 kilometrov za hodinu. Obnova tunela by sa mala začať na konci apríla alebo začiatkom mája.

Rekonštrukčné práce 60-ročného tunela mestský dopravca niekoľkokrát odložil. Podľa Kaveckého je tunel pod hradom jediný električkový tunel na Slovensku a projekty na opravu si vyžadovali doplnenie viacerých bezpečnostných prvkov. 
Počas stavebných prác nebude fungovať zastávka na Kapucínskej v centre mesta. Cestujúci by obmedzenia však výrazne pocítiť nemali. „Náhradná trasa bude cez nábrežie,“ dodal Kavecký.

Tunel bude mať po obnove nainštalovaný kamerový systém, ktorý podľa Kaveckého zabráni vandalom ho poškodzovať. Okrem osvetlenia sa spriechodní aj úniková chodba. „Pri rekonštrukcii dôjde tiež k presunu vodárenského tlakového potrubia pod koľajový povrch,“ doplnil hovorca DPB.

Tunel má dĺžku 792 metrov a začal sa budovať počas druhej svetovej vojny. V minulosti slúžil ako úkryt pred náletmi. Električky začali cezeň premávať v roku 1983. V súčasnosti v pracovných dňoch cez tunel prejde takmer 500 súprav denne.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Sweet farebné ruže a gerbery

Sweet farebné ruže a gerbery

49,99
Sweet ružové ruže a biele frézie

Sweet ružové ruže a biele frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk