Banskú Bystricu a Zvolen má prepojiť nová cyklotrasa

Mestá Banská Bystrica, Sliač a Zvolen má spojiť nová, 20-kilometrová cyklotrasa. Chcú ju vybudovať s pomocou Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a ďalších obcí, ktorými má prechádzať – väčšinou po brehu Hrona – a 95 percent prostriedkov na jej výstavbu získať z eurofondov. Informovali o tom na slávnostnom odovzdávaní územnoplánovacej dokumentácie predstavitelia Banskej Bystrice, obcí Badín, Vlkanová a Hronsek a BBSK.

12.05.2009 16:56
debata

Predpokladané náklady na výstavbu cyklotrasy sú 2,66 až 3,32 milióna eur. Projekt pripraví BBSK, oprávneným žiadateľom o podporu z eurofondov ako aj príslušným stavebným úradom má byť mesto Sliač, päť percent spolufinancovania si majú rozdeliť mestá Banská Bystrica, Sliač a Zvolen.

Názov cyklotrasy bude Rodinná cestička. Rovnako sa volá trasa, ktorú už cyklisti medzi Zvolenom a Banskou Bystricou používajú, ide však len o vyznačenú trasu po poľných cestách. Nová Rodinná cestička, ktorá má v niektorých úsekoch kopírovať tú doterajšiu, má byť široká tri metre a určená výhradne cyklistom a korčuliarom, prípadne v zime bežkárom. Široká má byť tri metre. Primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor očakáva, že bude využívaná rovnako ako hrádza vodného diela Gabčíkovo pri Bratislave.

Doplnky územných plánov Banskej Bystrice a obcí Badín, Vlkanová a Hronsek, ktoré si cyklotrasa vyžiada, vypracoval pre všetky tieto obce banskobystrický útvar hlavného architekta. Po tom, ako ich dnes Saktor slávnostne odovzdal starostom týchto obcí, bude nasledovať ich schvaľovanie v obecných zastupiteľstvách a následne vyrovnanie majetkoprávnych vzťahov k pozemkom, ktorými má cyklotrasa viesť, čo je predpokladom pre žiadosť o podporu projektu z eurofondov.

Zainteresovaní sa zhodli, že identifikovať majiteľov a prenajať alebo kúpiť od nich pozemky bude zložité a náročné. Vedúci odboru cestovného ruchu a kultúrneho dedičstva Úradu BBSK Ladislav Monček napriek tomu uviedol, že projekt by chceli podať už v septembri tohto roku, vtedy očakávajú príslušnú výzvu

„Do toho obdobia chceme pripraviť príslušnú dokumentáciu aj stavebnú časť,“ povedal Monček. Starostovia však jeho optimizmus nezdieľajú. Podľa nich do septembra určite nestihnú pozemky pod cyklotrasu majetkovoprávne vyrovnať. „Ja žijem medzi tými ľuďmi a viem, ako to chodí. Ako sa robia geometrické plány, všetky postupy, ako treba všetko vytýčiť, oddeliť tie parcely, na ktorých sa bude stavať. K tomu môže prísť kopec iných vecí, ktoré to môžu oddialiť. September je o pár mesiacov. V prvom rade musíme dať schváliť územný plán zastupiteľstvu, 30 dní musí byť vyvesený. Všetko má svoje lehoty,“ povedal starosta Hronseku Pavol Zemek. Podľa neho je septembrový termín na odovzdania projektu na schválenie nereálnym termínom, najskôr to bude možné v januári budúceho roka, ak to neoddiali niečo neočakávané.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy