Starobylé hradby ochránili mesto pred nákupným strediskom

17.06.2009 09:00
jama, Trenčín,
Oplotený kráter v Trenčíne, kde sa už pol roka nič nedeje. Autor:

Nákupná galéria Extrovertum s podzemnými garážami v strede mesta sa v Trenčíne stavať nebude. Náznakom tohto zámeru je dnes obrovská jama pri pešej zóne, kde sa už pol roka nič nedeje.

Spoločnosť Tatra Real Trade definitívne odskočila od svojho zámeru. Dôvodom je archeologický nález, ktorý jej nedovoľuje stavať podľa pôvodného zámeru.

„Naša spoločnosť oznámila mestu Trenčín, že v projekte Extrovertum nebude ďalej pokračovať, pretože ho nemôže realizovať podľa platného stavebného povolenia,“ povedala Simona Hotová, hovorkyňa spoločnosti Tatra Real.

Náklady na výstavbu nákupnej galérie a podzemných garáží investor odhadoval na 3 milióny 650-tisíc eur (vyše 100 miliónov korún). Pozemok patrí k najdrahším v Trenčíne, ale zatiaľ je stále vo vlastníctve mesta. Majetkom investora sa mal stať až po dokončení stavby. Takže teraz sa mesto musí rozhodnúť, čo s kráterom pri Dome armády.

„Tento projekt prevezme mesto, ktoré má momentálne ponuky od dvoch ďalších investorov na vybudovanie podzemných garáží. Mesto určite nechce stavať nijaký nadzemný objekt. Zachováme tam námestie upravené ako oddychová zóna, s lavičkami, zeleňou. Pod ním budú 4 podzemné podlažia s parkovacími miestami,“ informovala Jana Marková z kancelárie trenčianskeho primátora.

Extrovertum začala v septembri minulého roka stavať bratislavská spoločnosť Tatra Real. Do roka malo byť dielo hotové. V decembri tu však narazili na zvyšky starobylého opevnenia a stavebné práce sa museli okamžite prerušiť. Archeológovia murivo odkryli, očistili, ale na slnku a vzduchu sa začalo rozpadávať, tak ho pred Veľkou nocou opäť zahádzali hlinou, čím je zakonzervované.

„Podmienky pamiatkarov boli splnené tým, že je objekt zakonzervovaný. Z nášho pohľadu nebráni nič tomu, aby sa podzemné garáže postavili, ak nebudú v tesnom kontakte s historickým objektom, aby sa nepoškodil,“ dodala Eva Gazdíková, riaditeľka krajského pamiatkového úradu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku