Pochybný šľachtic pýta majetky. Modrú krv preverí polícia

Nad sarkofágom grófa Imricha Erdödyho sa skláňali ľudia v bielych skafandroch. Otvorili veko, uvideli kostru šľachtica pochovaného pred vyše osemdesiatimi rokmi. Odobrali z nej vzorku na analýzu DNA a hrob v Hlohovci zapečatili. K testom pristúpila polícia. Objavil sa totiž dosiaľ neznámy pravnuk, ktorý si začal nárokovať na erdödyovské majetky.

22.07.2009 07:16
Erdödy Foto: ,
Podľa lektorky z múzea v Hlohovci Aleny Pohubovej Erdödyovci nemali na Slovensku potomkov.
debata

Špecialisti v týchto dňoch začali skúmať vzorku stehennej kosti a dve časti lebky starého grófa. Z kostí sa pokúsia získať DNA, aby ju mohli porovnať a posúdiť prípadnú zhodu. Podľa policajnej hovorkyne Renáty Čuhákovej sa analýza DNA robí v takejto súvislosti po prvý raz. Odmietla sa vyjadriť, či vzorku poskytol aj niekto z novoobjavených potomkov.

Sú nimi Ferenc Xavér Erdödy spolu s otcom. Syn býva v Nitrianskom kraji. Pokúsil sa získať majetky takzvaného erdödyovského veľkostatku – ide o polia, lesy, lúky a vodné plochy v Podhradí, Červeníku, Šulekove, Hlohovci, Bojnej, Čiernych Kľačanoch a pri Zlatých Moravciach. Ich celková hodnota je asi 400-tisíc eur. Časť pozemkov pri Topoľčanoch mu už patrí.

Podľa policajného vyšetrovateľa ide o podvodníka. Za zločin mu teraz hrozí väzenie desať až pätnásť rokov. Porovnanie DNA si vyžiadal nitriansky prokurátor. Hovorca prokuratúry Jaroslav Maček odmietol odpovedať na otázku, čo by sa stalo, ak sa potvrdí zhoda. „Nebudeme špekulovať. Počkáme si na výsledky.“ Tie by mali byť o pol roka.

Ferenc Xavér Erdödy sa k prípadu nechcel vyjadriť. Jeho právnik Mikuláš Práznovszky potvrdil, že rodina má dokument z roku 1945, ktorý dokazuje ich príbuzenstvo so šľachticmi.

Historik Peter Novosedlík sa dlhší čas zaoberal dejinami rodu Erdödyovcov. Správa o pravnukovi grófa Imricha Erdödyho žijúcom na Slovensku ho prekvapila. „Potomkovia sú roztrúsení v zahraničí. Časť je v Maďarsku, Rakúsku či v Nemecku.“ Nikto z nich si na majetky dosiaľ nenárokoval.

Gróf Imrich Erdödy, ktorého hrob otvorili policajní experti, mal syna Viliama a dcéru Ilonu. Viliam zomrel bezdetný vo Švajčiarsku. Ilona mala dvoch synov, z nich jeden žil ešte v 80. rokoch vo Viedni a potvrdil, že jeho strýko nemal nijaké deti. Jedna línia žije ešte v Mníchove. Keď sa dozvedeli, že sa objavil ďalší potomok, zostali nepríjemne šokovaní.

Podľa niektorých informácií je za tým všetkým vzťah bezdetného grófa Viliama a jednej slúžky. Ľavobočkom mal byť práve otec Ferenca Xavéra Erdödyho. Historici z Vlastivedného múzea v Hlohovci Viliamových ľavobočkov nevylučujú. Aj jeho otec gróf Imrich Erdödy sa pritom v minulosti súdil s ľavobočkami, a tí súd prehrali. Nemali svoj pôvod totiž ako dokázať.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy