Obyvatelia Koliby sú na boháčov prikrátki

Obyvatelia Pyrenejskej ulice v bratislavskej podhorskej štvrti Koliba sú zúfalí. S petíciou sa v týchto dňoch obrátili už aj na premiéra Roberta Fica. Sťažujú sa na správanie vplyvných finančníkov na čele s miliardárom Máriom Hoffmanom, ktorí si na susednej Trinástej ulici postavili novú "dedinku boháčov". Na úkor verejnej cesty, ktorá mala Pyrenejskú spájať s okolitým svetom.

25.09.2009 10:19
Koliba Foto:
Obyvatelia Pyrenejskej ulice na bratislavskej Kolibe sú nešťastní z uzavretia Trinástej ulice, na ktorej vyrástla 'dedinka boháčov'.
debata

„Prestávame veriť, že naše úrady dokážu zabezpečiť výkon spravodlivosti proti hŕstke zbohatlíkov. Prečo je bezpečnosť mocných nadradená nad bezpečnosť, zdravie a životy nás obyčajných?“ pýta sa v mene štyridsiatky petičníkov Daniel Fülle.

Pyrenejská ulica je veľmi úzka a strmá, vskutku ako Pyreneje. V zime sa neudržiava, preto sa na ňu zhora z Brečtanovej nedostane ani záchranka, hasiči či smetiari. Dole sa síce napája na Trinástu, prisťahovalci však spojku zatarasili plotom, za ktorým si postavili basketbalové ihrisko. A na druhom konci, kde sa „ich“ ulica napája na komunikácie vedúce do centra mesta, zase osadili závoru s bodyguardom. „Nestarajte sa,“ odporučil Pravde, keď sa na mieste snažila získať informácie.

Problém malo vyriešiť prepojenie Pyrenejskej cez Trinástu s Čremchovou, projekt bol hotový už v roku 1998. Hlavné mesto však vzápätí predalo časť pozemkov na Trinástej súkromnej akciovke Polaris Gamma, ktorá tam začala stavať rodinné domy.

„Investor vtedy navrhol posunúť verejnú cestu trochu južnejšie, aby mohol skúpené pozemky lepšie využiť. Súhlasili sme, veď princíp sa nezmenil. To sa však páni k nám naposledy správali slušne,“ spomína Juliana Brokešová z Pyrenejskej.

Stavebník si totiž pozemky neskôr oplotil a tam, kde sľúbil viesť cestu, postavil kúpalisko a tenisové kurty. Stavebnému úradu, ktorý vtedy spadal pod už zaniknutý Okresný úrad Bratislava III, ohlásil „drobnú stavbu“ rampy – a ten nemal námietky. „Povolenie bolo vydané v zmysle platných zákonov a nie je možné ho zrušiť,“ tvrdí Alžbeta Klesnilová, hovorkyňa mestskej časti Nové Mesto, pod ktorú miestny stavebný úrad patrí v súčasnosti.

Podľa novomestského poslanca Martina Bartoša (SDKÚ) sa spor už zrejme nepodarí vyriešiť v prospech občanov z Pyrenejskej. Bránia tomu najmä súčasné zložité vlastnícke vzťahy k pozemkom pod Trinástou. Investorská firma, ktorá medzičasom zanikla, ich podiely rozpredala kupcom nových viliek. Časť dnes dokonca patrí Maďarsku, keďže na Trinástej bývajú aj zamestnanci maďarského veľvyslanectva. „Z právnického hľadiska je vec nepriestrelná,“ mieni Bartoš.

debata chyba