Mesto dostane ďalšie kasárne. Nevie, čo s nimi

Už druhý veľký vojenský objekt dostáva do daru Nové Mesto nad Váhom. Takzvané dolné kasárne získalo v roku 2006, teraz dostalo z ministerstva obrany ponuku na bývalé kasárne spojovacieho vojska v strede mesta. Samospráva ponuku prijala a zvažuje viacero možností, ako ich využiť.

03.02.2010 10:07
debata

„Je to taký rozsiahly komplex, že v tomto čase ťažko povedať, na aké účely ho využijeme. To všetko chce najskôr analýzy, z ktorých vyplynú nároky na financie. Musíme sa rozhodnúť, čo ešte treba na doplnenie infraštruktúry v meste. Jedna z alternatív je spraviť tu pobočku niektorej vysokej školy, prípadne sídlo nejakej fakulty,“ povedal Dušan Današ, prednosta Mestského úradu v Novom Meste nad Váhom.

Dolné kasárne dlhý čas slúžili okupačným vojskám, ktoré obsadili Československo v auguste 1968. Sovietska posádka ich zanechala v zdevastovanom stave. V časti 11-hektárového areálu teraz mesto stavia malé sídlisko s bytovým domami. Pred tromi mesiacmi tu odovzdali 104 bytov, ďalšie by mali byť hotové o rok.

Areál druhých kasární je ešte väčší, okolo 13 hektárov. Rezort obrany ho chcel spočiatku predať, znalec stanovil cenu na 10 miliónov eur. Záujemca sa však nenašiel, ani keď v opakovaných ponukových konaniach cena klesala. Teraz by ho mesto malo získať zadarmo, posledné slovo však musí povedať vláda.

„Keď mestské zastupiteľstvo ponuku prijalo, ministerstvo spracuje materiál, ktorý predloží na rokovanie vlády,“ povedal Vladimír Gemela, hovorca ministerstva obrany.

Obyvatelia mesta majú svoje predstavy, čo by v týchto priestoroch mohlo byť. Tatiana Bakalová by tu rada videla nemocnicu, podľa Ferdinanda Bolebrucha by tu mali vybudovať byty a okrem nich aj dom dôchodcov, pretože tých je veľmi málo.

„Na takéto účely je možné získať peniaze z eurofondov, dalo by sa aj touto cestou uberať. Ak by to malo byť len z rozpočtu mesta, bolo by to veľmi ťažké, najmä vzhľadom na súčasnú situáciu. Je predčasné hovoriť, či aj v týchto kasárňach bude bytová výstavba. Všetko záleží na tom, ako sa rozhodne mestské zastupiteľstvo,“ dodal Dušan Današ.

Vlani sa rezort obrany zbavil 37 objektov na území Slovenska, 6 daroval samosprávam, 12 získali zadarmo štátne organizácie a 19 predal. Podľa Vladimíra Gemelu príjem za tieto nehnuteľnosti predstavoval takmer 3 milióny eur. V súčasnosti rezort ponúka na predaj 31 vojenských objektov alebo pozemkov.

debata chyba