Považskú Bystricu priviedli dlhy do krízového režimu

26.03.2010 09:23
Považská Bystrica
Považská Bystrica Autor:

Zadlžená Považská Bystrica nevie nájsť recept na vyriešenie ťažkej finančnej situácie. Pre dlhy musí hospodáriť v provizórnych podmienkach. Poslanci totiž včera zamietli návrh rozpočtu, ktorý predložilo vedenie mesta.

Pre samosprávu to znamená, že sa nebude môcť púšťať do žiadnych väčších investícií, problémy môže mať aj s využívaním eurofondov. Návrh rozpočtu, ktorý predložil primátor mesta Miroslav Adame (Smer), odmietli všetci poslanci, bez ohľadu na stranícku príslušnosť.

„V roku 2006 nové vedenie prevzalo mesto so sekerou 10 miliónov korún (332-tisíc eur). Dnes, na konci volebného obdobia, by mala byť sekera 14-násobne vyššia, teda viac ako 4 milióny 647-tisíc eur (140 miliónov korún),“ povedala Milada Belásová (SNS), poslankyňa mestského zastupiteľstva.

Radnica si na pomoc chcela zobrať úver, ale jej to neprešlo. Podľa poslancov má byť totiž rozpočet prispôsobený súčasnej ekonomickej situácii, aby sa peniaze len tak neprešustrovali. Právnik Vladimír Pirošík tvrdí, že teraz bude pre samosprávu záväzný minuloročný rozpočet.

Výdavky v jednom mesiaci však nesmú prekročiť jednu dvanástinu celkových výdavkov vlaňajšieho rozpočtu mesta. „Mesto nebude môcť robiť investičné projekty, skutočný život je obmedzený. Budú možnosti len na bežné výdavky, provizórium obmedzí čerpanie eurofondov,“ zdôraznila Eva Balážová, prezidentka Asociácie komunálnych ekonómov SR.

Podľa primátora Adameho je neprijatie rozpočtu nepríjemné. Pripúšťa obmedzenie aktivít mesta. Nevie ani odhadnúť, ako dlho bude rozpočtové provizórium trvať.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
40,99
Kytica pre pána červené ruže a hypericum

Kytica pre pána červené ruže a hypericum

23,99
Dôkaz lásky krémový

Dôkaz lásky krémový

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk