„Nedovoľme urobiť zo Senice odpadkový kôš. Obyvatelia Senice si zaslúžia po rokoch znečisťovania ovzdušia chemickou výrobou čistý vzduch a výrobné kapacity, v ktorých nájdu lepšie uplatnenie, ako iba spracovatelia starých pneumatík, použitého plastu, stavebného odpadu a použitých textílií,“ píše sa v petícii.
Jedna z jej iniciátoriek Adriana Križanová Slobodová pripomína, že podobné fabriky na spracovanie pneumatík spaľovaním už odmietlo niekoľko miest. „Chceme diskusiu o tom, či investor vo svojom zámere poskytol naozaj objektívne informácie, napríklad o vplyve na ovzdušie,“ dodala.
Primátor Senice Ľubomír Parízek tvrdí, že o pyrolýznom spracovaní pneumatík sa hovorí už rok, ale verejnosť sa doteraz o projekt nezaujímala. "Otvoríme diskusiu ešte raz, pozveme petičný výbor, poslancov, zástupcov investora aj verejnosť.
Keby bol problém, urobíme miestne referendum," skonštatoval Parízek. Fabrika bude podľa neho stáť viac ako kilometer od obytnej zóny. Potvrdil, že ak by mal pocit, že by zaťažovala životné prostredie, tak jej výstavbu zastaví. Petíciu nepovažuje pri konečnom rozhodovaní za najdôležitejšiu.
„V Stropkove to odmietli nie preto, lebo mali argumenty, ale len sa zaťali, že to tam nechcú,“ dodal primátor . Investor hovorí, že spracovanie pneumatík pyrolýzou nebude mať negatívny vplyv na životné prostredie.
„Pyrolýza je uzatvorený proces, pri ktorom sa všetko zachytáva do nádob. Ani jeden produkt z pyrolýzy nebude voľne prístupný,“ tvrdí Jaroslav Dlugoš z KFŠ Delta. Všetky produkty z pyrolýzneho procesu majú byť odvážané na ďalšie spracovanie do chemických fabrík.
Dvadsaťmiliónová investícia by mala priniesť 111 pracovných miest, čo však spochybňuje organizácia Priatelia Zeme. Tepelným rozkladom, pyrolýzou, by malo byť spracovaných 16 tisíc ton pneumatík ročne. Ďalší investori chcú v Senici zhodnocovať starý textil a plastové odpady.