Detva chce budovu okresného úradu za euro

Budova okresného úradu v Detve, ktorú začal štát stavať hneď po vzniku okresu, je aj po dvanástich rokoch nedokončená. Doteraz stála zhruba 2,5 milióna eur. Iba na jej stráženie ide každý mesiac 2500 eur. Mesto sa už dlhšie snaží rozostavanú budovu od štátu získať a dobudovať. Pred časom ju štát mestu ponúkol na predaj za 36 miliónov korún, teraz je v hre jedno euro.

20.07.2010 08:44
Detva Foto:
Budova Okresného úradu v Detve, ktorú štát začal stavať pred dvanástimi rokmi, je stále nedokončená.
debata

O tejto sume však mesto rokovalo ešte s bývalou vládou a premiérom Ficom. „V prvom rade musíme zistiť, či bude aj nová vláda ochotná odovzdať nám budovu za jedno euro,“ hovorí detviansky primátor Ján Šufliarsky.

Ak sa tak stane, mesto bude musieť ešte investovať nemalé peniaze do dokončenia budovy. „Predpokladáme, že to bude stáť okolo 1,6 milióna eur a ďalších zhruba 332-tisíc eur by bolo treba na vysporiadanie pozemku,“ dodáva primátor.

Mesto by budovu chcelo využiť na administratívne účely, sídliť by tu mohli úrady štátnej správy, ktoré sú dnes rozrúsené po celej Detve, rôzne organizácie a niektoré oddelenia mestského úradu. Časť priestorov by slúžila pre podnikateľov.

Rozhodnutie o výstavbe okresného úradu v Detve padlo za Mečiarovej vlády v roku 1997. O šesť rokov neskôr bola stavba pozastavená a zakonzervovaná. Vtedajší banskobystrický krajský úrad o tom rozhodol v súvislosti s pripravovanou decentralizáciou verejnej správy a zánikom okresných úradov, keď bolo jasné, že Okresný úrad v Detve nebude sídlom novovzniknutých obvodných úradov. Dovtedy sa tu preinvestovalo viac ako 66 miliónov korún.

Nedokončená budova v súčasnosti patrí pod Obvodný úrad vo Zvolene. „Od zakonzervovania predstavujú sistačné práce 400 eur mesačne plus náklady na stráženie zhruba 2500 eur za mesiac,“ povedal jeho prednosta Miroslav Náhlik. Počas uplynulého obdobia úrady niekoľkokrát ponúkli budovu ako nepotrebný majetok na predaj, nijaký záujemca na ne nereagoval.

debata chyba