Starostu poslanci odvolali, no úraduje ďalej

21.09.2010 15:44
Vojtech Nagy
Poslanec Vojtech Nagy. Autor:

Obec Zemianska Olča je v patovej situácii. Obecní poslanci odobrali starostovi mandát, no ten ich ignoruje a naďalej úraduje, akoby sa nič nestalo. Zástupcu, ktorý by mal podľa zákona prevziať jeho právomoci, v dedine nemajú, pretože starosta žiadneho nevymenoval.

Poslanci starostovi Lászlóovi Komjátimu (SMK) vyčítajú, že doviedol dedinu ku krachu. Navyše sám má na krku exekútora pre nezaplatené pokuty vo výške asi 60-tisíc eur. Okrem toho podľa nich už roky porušuje zákony a ústavu. „Presnejšie ústavný zákon o ochrane verejného záujmu, pretože viackrát uprednostnil seba a svoju rodinu pred záujmami obce,“ naznačil poslanec Károly Simon.

Poslanci tak siahli po riešení, ktoré dosiaľ na Slovensku nikto nevyužil – vydali rozhodnutie, podľa ktorého starosta stratil mandát. Ten sa mohol odvolať na Ústavnom súde, pätnásťdňovú lehotu však premeškal, čím rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť.

Správnosť a zákonnosť tohto postupu potvrdilo aj ministerstvo spravodlivosti. Podľa Juraja Palúša z ministerstva by mal teraz funkciu starostu dočasne prevziať jeho zástupca. To však možné nie je. A tak Komjáti naďalej úraduje.

Poslanci mu síce zaslali odvolanie poštou – na obecný úrad, do kancelárie starostu a k nemu domov, no starosta na zbavenie funkcie nereaguje. Teraz zvažujú, že oslovia políciu. Aj ministerstvo spravodlivosti naznačilo, že starosta používa kanceláriu neoprávnene. „Kto protiprávne vnikne, obsadí alebo užíva nebytový priestor iného alebo kto oprávnenej osobe v užívaní nebytového priestoru neoprávnene bráni, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok,“ odcitoval Palúš Trestný zákon.

Komjáti podľa poslancov za svoje doterajšie chyby nedostal nijaký trest. „Nezvoláva zastupiteľstvo, nesprístupňuje nám informácie o hospodárení obce, neplatí dlhy a nikto s tým nič nerobí,“ vymenoval poslanec Károly Simon.

Za porušovanie infozákona dostal Komjáti od Obvodného úradu v Komárne spolu 57 pokút v celkovej výške 60-tisíc eur, čo je tiež zrejme rekordná suma na Slovensku. Exekútor nariadil zrážky zo mzdy, no starosta ich odmietol sám sebe zrážať. Poslanci zareagovali trestným oznámením, polícia aj prokuratúra však odmietli konať. Vraj pre dieru v zákone. Hoci starosta ešte pred týždňom prisľúbil denníku Pravda, že zodpovie všetky otázky, nestalo sa tak. Na úrade povedali, že má povinnosti. Mobil nedvíhal.

Zatiaľ čo starostovi nikto nesiaha na vlastníctvo, exekútori sa podľa poslancov chystajú na majetky obce. „Starosta našu dedinu zadlžil. Niekoľkotisícové dlhy nám narástli na odvodoch, u plynárov a v rôznych firmách,“ upozornil Simon.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku