Z Luníka IX zmizne ďalší panelák

22.09.2010 12:01

Na košickom Luníku IX zmizne ešte v tomto roku ďalší panelák, celkovo už tretí v poradí.

Dôvodom jeho zbúrania je zdevastovanosť a narušená statika, keď niektoré z panelov môžu vypadnúť priamo na ulicu. Zničené sú aj výťahové šachty, dom je naklonený, takže ohrozuje obyvateľov aj okoloidúcich. Košická radnica chce už v najbližších dňoch začať sťahovať vyše štyristo obyvateľov bytovky. Mesto pre nich našlo náhradné bývanie na Luníku IX v štyridsiatich bytoch. Pritom väčšina rodín, ktoré v zdevastovanej bytovke bývajú, nemá riadne nájomné zmluvy.

Majiteľom väčšiny bytov na rómskom sídlisku je mesto, spravuje ich Bytový podnik mesta Košice. Podľa riaditeľa Gabriela Hrabovského sa pod zlý stav paneláku podpísalo zlé zaobchádzanie zo strany obyvateľov, ale sčasti aj zlá výstavba. Časť terénu pod domom po niekoľkých rokoch podmylo. Náklady na demoláciu 250-tisíc eur už schválilo košické mestské zastupiteľstvo.

Obyvateľom bytovky sa zámer mesta nepozdáva. ,,Načo to chcú búrať, veď to stačí opraviť a ľudia tu môžu bývať. Hlavne elektrinu, lebo v bytoch vôbec nie je," rozčuľoval sa jeden z Rómov, ktorý v paneláku býva.

Panelák, ktorý zmizne, nemusí byť posledný. Z celkového počtu 548 bytov na Luníku IX ich je poškodených 498, z toho 250 veľmi vážne. Pre ideálny stav zabezpečenia štandardného bývania by bolo treba na sídlisku preinvestovať 22 miliónov eur.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
23,99
Kytica Zimona 14

Kytica Zimona 14

10
Miešaná kytica

Miešaná kytica

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk