Vášáryová v boji o vodu mieri na vlastných

15.10.2010 09:14
Vášaryová
Magdaléna Vášáryová (SDKÚ) chce stopnúť predaj majetku Bratislavskej vodárenskej, čím ide proti bratislavskému primátorovi Andrejovi Ďurkovskému (KDH) a dvom straníckym kolegom, ktorí sú vo vedení podniku. Autor:

Keď kandidátka na primátorské kreslo v Bratislave Magdaléna Vášáryová žiada zastaviť predaj majetku Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, vlastne tým len spochybňuje kroky straníckych kolegov z SDKÚ, ktorí sedia v dozornej rade tejto akciovky. Zároveň sa päť týždňov pred komunálnymi voľbami vrhá do sporu so súčasným primátorom Andrejom Ďurkovským z koaličného KDH, ktorého konanie jej materská strana dve volebné obdobia vždy podporovala a nikdy sa od neho verejne nedištancovala.

„Ak dnes pani Vášáryová vyzýva pána Ďurkovského, aby zastavil predaj Bratislavskej vodárenskej, je to zhruba to isté, ako keby v zlatých časoch mečiarovskej privatizácie poslankyňa HZDS Katarína Tóthová vyčítala straníckemu šéfovi, že pripravuje Slovensko o rodinné striebro,“ tvrdí mestský poslanec a protikandidát Vášáryovej v boji o primátorské kreslo Ján Budaj.

Vášáryová v stredu Ďurkovskému napísala otvorený list. Reagovala v ňom na rozhodnutie predať 8,43 percenta akcií Bratislavskej vodárenskej, ktoré minulý týždeň prijalo mestské zastupiteľstvo. Žiada uznesenie o predaji zrušiť, ba v súvislosti so súčasným vývojom v akciovke s majoritným podielom mesta nevylučuje ani podanie podnetu na prokuratúru na prešetrenie jeho zákonnosti.

„Táto spoločnosť patrí medzi najdôležitejšie podniky s účasťou mesta Bratislava. Majetok takéhoto rozsahu a činnosť tak významná pre život obyvateľov nemôže byť ovplyvňovaná momentálnymi problémami v rozpočte mesta a ani momentálnymi záujmami niektorých skupín,“ uvádza sa v liste.

Kauzu bratislavských vodární však pred časom otvoril práve Budaj, keď poukázal na „tichú privatizáciu a tunelovanie“ mestskej firmy, za ktorú podľa neho majú niesť zodpovednosť dve líderské koaličné strany mestského zastupiteľstva – SDKÚ a KDH. Budaj poukázal na fakt, že v dozornej rade Bratislavskej vodárenskej pôsobia mestskí poslanci za SDKÚ Milan Trstenský a Katarína Otčenášová. Kresťanských demokratov v nej zase zastupuje mestský poslanec Gabriel Kosnáč a mestský exposlanec Karol Kolada.

„Do vodárenskej veľryby s hodnotou vyše 230 miliónov eur sa zahryzli až dvaja žraloci,“ zdôrazňuje Budaj. Schválený predaj 8,43 percenta akcií Bratislavskej vodárenskej, po ktorého zrušení teraz volá Vášáryová, pritom podľa neho predstavuje len toho menšieho. Väčším, o ktorom Vášáryová mlčí, je dcérska akciovka firmy Infra Services, zabezpečujúca najmä údržbu vodárenskej infraštruktúry. Do tej už vstúpil tretí subjekt z podnikateľských kruhov, ktorý sa po navýšení imania spoločnosti môže stať až 49-percentným akcionárom.

Bratislavská vodárenská má s Infrou uzavretú exkluzívnu zmluvu, ktorá jej neumožňuje zvoliť si lacnejšieho dodávateľa služieb. Podľa strategického plánu má navyše Infra s vodárenskou vytvoriť novú zmluvu, ktorá súkromnému privatizérovi zaručí návrat všetkých vložených peňazí a bude dostatočne dlhodobá a výhodná, aby mu garantovala miliónové zisky.

Podľa mestského poslanca sa vodárenská spoločnosť cieľavedome uvádza do straty, čím sa získavajú argumenty na zvyšovanie cien. „Nie je normálne, že firma, ktorá mestu kedysi každoročne prinášala do rozpočtu 10 miliónov eur, má zrazu dlhy,“ uzatvára Budaj.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla farebný amarylis

Perla farebný amarylis

32,99
Lady červené ruže a hypericum

Lady červené ruže a hypericum

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk