Autobus šiel k priecestiu pomaly, tvrdia svedkovia z Polomky

Svedkovia tragickej dopravnej nehody v Polomke, keď pri zrážke autobusu s vlakom zahynulo dvanásť ľudí a vyše dvadsať sa zranilo, si na okolnosti príliš nepamätajú. Pred súdom vypovedalo dokopy trinásť cestujúcich z autobusu aj pozostalých.

20.11.2010 13:41
Nehoda pri Polomke Foto:
Vlak tlačil autobus pred sebou niekoľko metrov, z autobusu spravil doslova šrot.
8

Cesta bola podľa výpovedí pokojná a autobus išiel k priecestiu pomaly. Na podrobnosti havárie si však viacerí nespomínajú, pretože sa rozprávali medzi sebou a nepočuli ani trúbiaci vlak. „Hlavu vodiča som mala priamo pred sebou. Pozrel sa doľava aj doprava, potom autobus zahučal. Vôbec som nezaregistrovala vlak. V okamihu prišlo silné trúbenie, náraz a škrípanie až dovtedy, kým sme zastavili,“ uviedla Mária Peťovská, ktorá mala sedieť hneď za vodičom.

Jej výpoveď však pozostalí napadli. Dušan Slížik, ktorý pri nehode prišiel o brata a švagrinú, vyhlásil, že Peťovská po nehode viacerým pozostalým povedala, že stála vedľa šoféra na schodíkoch. Potvrdila to aj ďalšia z pozostalých: „Povedala nám, že stála pri šoférovi, rozprávala sa s ním a mala ten istý uhol pohľadu ako on a vlak nevideli v čase, keď vchádzali na priecestie.“ Spomínaná cestujúca poprela, že stála vedľa šoféra s tým, že odpovedala na veľa otázok a odpovede nemuseli byť správne pochopené.

O stave cesty k priecestiu a o dopravnom značení vypovedal starosta Polomky, ktorého na súd predviedla polícia, keďže sa naň nedostavil. Nebol ani na prvom pojednávaní, za čo mu sudca udelil poriadkovú pokutu 400 eur.

Pojednávanie s vodičom autobusu Jánom Minarovičom z Bánoviec nad Bebravou sa začalo v októbri. Obžaloba mu kladie za vinu, že vošiel na priecestie v čase, keď už bolo vidieť aj počuť prichádzajúci vlak, čím spôsobil nehodu so závažnými následkami. Šofér tvrdí, že vlak nevidel ani nepočul a necíti sa vinný. Keď vošiel na priecestie, vypadla mu rýchlosť a vtedy zbadal prichádzajúci vlak. Inštinktívne pridal plyn, pohol sa a došlo k zrážke. „Keby tam bolo železničné priecestie v súlade s predpismi, určite by sa to nebolo stalo,“ povedal po októbrovom pojednávaní Minarovič. Rušňovodič vtedy uviedol, že pred vjazdom na priecestie trúbil, ale autobus nezastavoval a zrážke už nedokázal zamedziť.

Po tragickej nehode na priecestí nainštalovali výstražné svetlá a znížili rýchlosť vlakov. Pojednávanie bude pokračovať v decembri. Vodičovi hrozí štyri až desať rokov väzenia.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
8 debata chyba