Horná Mariková vymiera, zachrániť ju môžu chalupári

V 30. rokoch minulého storočia bola údajne Horná Mariková najväčšou obcou od Žiliny po Trenčín. V 107 osadách tvoriacich dedinu žilo okolo 3500 obyvateľov. Toľko vtedy nemali ani Považská Bystrica, Púchov, Ilava či Dubnica nad Váhom.

20.11.2010 12:36
Horná Mariková Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (4)

V čase rozdelenia v roku 1954 mala Horná Mariková 2900 obyvateľov. Koncom októbra tohto roka v nej žilo 667 trvalo prihlásených obyvateľov. Hoci demografické štatistiky hovoria o prevahe žien, v Hornej Marikovej žije viac mužov. Tých je 338, žien o deväť menej.

Ako pre TASR povedal starosta obce Pavol Pacek, po druhej svetovej vojne boli v Hornej Marikovej tri štátne a jedna cirkevná základná škola. V roku 1961 otvorili novú modernú školu v centre obce – v Modlatíne a dve štátne školy zanikli.

„Nepriaznivý demografický vývoj v posledných rokoch spôsobil, že sme z ekonomických dôvodov museli zavrieť aj jedinú základnú školu s materskou školou v obci. V roku 2008 tu zostali štyria školáci a štyria škôlkari,“ povedal Pacek s tým, že hornomarikovskí školáci chodia za vzdelaním do susednej Dolnej Marikovej.

Pod permanentný úbytok obyvateľstva sa podpísal koniec 19. a 30. roky minulého storočia, kedy kríza „vyhnala“ z dediny množstvo ľudí najmä do Čiech, Francúzska, Kanady a Ameriky. V obci podľa domácich snáď niet rodiny, ktorá by nemala potomkov v niektorej zo spomínaných krajín.

„Druhá veľká vysťahovalecká vlna postihla Hornú Marikovú v roku 1946. Z obce sa vtedy vysťahovalo 64 rodín do Šaroviec v Levickom okrese, kde dostali poľnohospodársku pôdu. Už o dva roky však začala kolektivizácia, a tak naši rodáci o pôdu prišli,“ spomína starosta. Dodal, že Hornomarikovčania už v Šarovciach zostali a udržiavajú hornomarikovské zvyky. Dnes ich na juhu Slovenska žije okolo 1500, teda dvojnásobne viac ako v „rodnej“ obci.

Na neutešený demografický vývoj poukazuje i fakt, že v tomto roku sa v obci narodili len tri deti a v Hornej Marikovej každoročne zomiera 20 – 25 ľudí. Takmer pätina obyvateľov obce má viac ako 70 rokov.

Priaznivý vplyv na obec majú podľa Paceka chalupári. Množstvo dreveničiek kúpili a zveľadili najmä Bratislavčania, Trnavčania i Považskobys­tričania, ktorí majú pod hrebeňmi Javorníkov korene. V chotári Hornej Marikovej je takmer 370 chalupárskych domčekov, teda asi toľko, koľko je v obci aj trvalo obývaných domov.

Okolitá príroda je priam predurčená na turistické prechádzky aj na susednú Moravu, v zime dolina ožíva čulým ruchom vďaka dvom penziónom a najmä zásluhou lyžiarskeho strediska SKI Ráztoka. To sa stáva vyhľadávaným miestom na lyžovačku pre ľudí zo širokého okolia.

4 debata chyba