Podľa informácií vedúcej oddelenia epidemiológie z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Lučenci Simony Fančiovej problémy s výskytom žltačky v tomto regióne sa začali ešte v lete, pretrvávajú však dodnes. „V týchto dňoch v troch obciach ochorelo 28 ľudí, z toho 16 museli hospitalizovať. Karanténne opatrenia sme museli prijať u vyše šesťsto ľudí,“ konštatovala Fančiová.
Primár infekčného oddelenia v nemocnici v Lučenci Peter Kirschner hovorí, že počty pacientov hospitalizovaných u nich so žltačkou sa denne menia. Jedných prepúšťajú, iných prijímajú. Starostka Cinobane Mária Švikruhová poznamenáva, že u nich sa vyskytli dve ložiská nákazy.
„Jedno ložisko bolo v objektoch bývalého družstva, kde ľudia žijú bez sociálnych zariadení, druhé v rómskej osemnásťbytovke. Hygienici potom zabezpečili očkovanie a dezinfekciu v budove školy a škôlky, ale očkovali aj ďalších ľudí vrátane zamestnancov obecného úradu a ľudí zamestnaných v obecných službách,“ podotkla starostka.
Príčinou vzniku epidémie žltačky v južných okresoch Banskobystrického kraja je podľa epidemiologičky Fančiovej nízky štandard bývania a slabá hygiena ľudí, prevažne rómskeho etnika, kde sa žltačka vyskytla. Svoj podpis na tom nesie aj nedostatočné zásobovanie obyvateľov zdravotne bezchybnou vodou a nedostatočná kanalizácia.
V poslednom týždni sa žltačka objavila aj v okrese Banská Bystrica. Tlačová hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici povedala, že na žltačku ochoreli traja ľudia. V tomto roku už v tomto regióne zaznamenali hygienici celkom 23 prípadov hepatitídy typu A.