Odchádzajúci primátor v zadlženom Trenčíne rozdal svojim odmeny

Piati zamestnanci mestského úradu, ktorí odchádzajú s doterajším primátorom Trenčína Branislavom Cellerom (SDKÚ), dostali odmeny v celkovej výške takmer 25-tisíc eur. Takýto vianočný darček im udelil práve dosluhujúci primátor. Ten sám dostane v januári odstupné 19 770 eur, čo je súčet jeho piatich mesačných platov.

15.12.2010 07:48
Trenčín, mesto Foto:
Richard Rybníček, nástupca Branislava Cellera, prevezme trenčiansku radnicu na budúci utorok.
debata (8)

Celler v utorok na radnici nebol. Podľa jeho asistenta Petra Uhra musel náhle odísť na pracovnú cestu, a to na celý deň. Telefonicky sa primátor odmietol k odmenám vyjadriť. Hovorkyňa mesta Erika Ságová potvrdila, že v decembri mesto vyplatilo odmeny svojim zamestnancom vo výške 46 548 eur.

„Z toho piati zamestnanci, ktorí opúšťajú úrad dohodou, dostali odmeny spolu 24 716 eur. Vzorom pri výpočte odmeny v týchto prípadoch je kolektívna zmluva, podľa ktorej ak zamestnanec odpracoval pre zamestnávateľa päť rokov, môže dostať odmenu vo výške piatich platov. Ak odpracoval menej, môže dostať štyri platy. Odmeny týmto zamestnancom podpísal primátor,“ povedala Ságová.

Mená piatich zamestnancov, ktorí dostali z mestskej kasy takéto štedré odmeny, trenčianska radnica odmietla prezradiť. Podľa informácií Pravdy má ísť väčšinou o ľudí z kancelárie primátora.

„Takéto odmeny sú v súčasnej situácii spoločensky neúnosné, to hraničí s aroganciou moci. Takýto človek by sa mal správať korektne, ale pritom zneužíva postavenie, ktoré dostal,“ komentoval predseda Združenia občanov miest a obcí Slovenska Vladimír Špánik.

Výhrady majú aj Trenčania. Emil Sedlačko je presvedčený, že mesto súrne potrebuje peniaze na iné veci a nie ich takto rozdávať. „Bohužiaľ, sme už takí otupení, že sa tvárime, akoby to bolo prirodzené, to mi je ľúto. Pochybujem, že takéto odmeny rozdávajú v súkromných firmách,“ povedal Ján Sýkora. „Ani nemôžem nahlas povedať, čo si o tom myslím, mierne povedané, je to nehorázne. Ja mám dôchodok 400 eur mesačne, aj s vdovským, preto ma dokáže takáto odmena z verejných peňazí poriadne vytočiť,“ dodala 69-ročná Eva Fabianová. Cellerov nástupca Richard Rybníček prevezme radnicu v utorok na budúci týždeň.

8 debata chyba