Košice chcú oživiť amfiteáter

Košický amfiteáter by mohol znovu ožiť. Mesto má záujem o jeho prestavbu, a preto ešte v septembri vyhlásilo architektonickú súťaž. Pred niekoľkými dňami vybrala sedemčlenná porota z 24 návrhov ten víťazný. Jeho autorom je komárňanský architekt Oliver Csémy.

20.12.2010 11:24
košický amfiteáter Foto:
Víťazný návrh na prestavbu košického amfiteátra.

Hlavným kritériom bolo, aby sa amfiteáter zmenil na multifunkčný priestor s celoročným využitím. „Porota nemala ľahkú úlohu, všetky návrhy boli veľmi kvalitné. Prvé tri, ktoré získali cenu, riešia veľmi dobre zadanie súťaže a sú veľmi pekné. Ak sa preukáže, že je možné ich finančne realizovať, mesto získa nielen atraktívnu multifunkčnú halu, ale aj architektonický skvost nielen v rámci mesta, ale celej strednej Európy. Odporúčam všetkým Košičanom pozrieť si ich na výstave,“ povedal Rudolf Bauer, splnomocnenec mesta pre projekt Košice 2013.

Všetky návrhy si môžu prezrieť aj obyvatelia mesta. Vernisáž bude 11. januára 2011 o piatej popoludní vo Východoslovenskej galérii na Alžbetinej ulici. Návrhy si verejnosť môže pozrieť do 30. januára.

Košický amfiteáter bol kedysi veľmi navštevovaný, konali sa tam filmové aj folklórne festivaly, keď praskal vo švíkoch. Hlavne pred rokom 1989 patril medzi centrá kultúry v meste. No potom dlhé roky zostal takmer nevyužitý, napriek tomu, že po čiastočnej rekonštrukcii a výmene sedadiel pred štyrmi rokmi bola jeho kapacita znížená na 7-tisíc miest. Najslávnejším umelcom, ktorý tu vystupoval, bol Luciano Pavarotti, naplniť ho dokázali ešte skupina Lucie, Tatu a Na skle maľované. Nakoniec sa stal súčasťou projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba