V Moldave štrajkovali za výplaty, ktoré už dva mesiace nedostali

02.02.2011 12:58
Moldava
V Moldavskom recyklačnom podniku upozornili pracovníci výstražným štrajkom na svoju neľahkú situáciu, už dva mesiace nedostali výplatu. Autor:

Napriek utorkovému výstražnému štrajku zamestnancov Moldavského recyklačného podniku je zrejme jeho osud spečatený. Mal by ísť do likvidácie napriek tomu, že zamestnanci chcú pracovať a ani s financovaním by to nemuselo byť také zlé ako doteraz. Našiel sa dokonca aj strategický partner. Ten by podnik, ktorý medzičasom prešiel z rezortu obrany pod životné prostredie, vrátil znova k zbrojnej výrobe.

„Zbrojovka Uherské Hradište chce vytvoriť so štátom akciovku, v ktorej by oni mali 49 percent, zvyšok štát,“ hovorí predsedníčka odborov v podniku Mária Korosiová. Podľa nej by to bolo obojstranne výhodné, keďže záujemca z Česka nepotrebuje nijaké investičné stimuly. Navyše by obnovili zbrojnú výrobu, ktorou sa niekdajší vojenský opravárenský podnik pred svojou transformáciou zaoberal.

O investorovi by musela rozhodnúť vláda. Ministerstvo životného prostredia, pod ktoré podnik patrí, však zatiaľ hovorí o jeho likvidácii. Podľa mediálneho poradcu ministra životného prostredia Attilu Lovásza Moldavský recyklačný podnik nemá budúcnosť a jediným riešením je likvidácia.

Podnik má likvidovať nebezpečný odpad vojenskej techniky a hoci štát opätovne sľuboval zákazky, situácia sa nezlepšila. Podľa riaditeľa Alexandra Gurského dlhy už predstavujú 5 miliónov eur. Z pôvodných 320 zamestnancov ich dnes v podniku pracuje 75. Doteraz nedostali výplaty za december a január. A hoci má podnik odblokované účty, nikto nevie, či peniaze prídu.

Pracovníci preto včera zorganizovali hodinový výstražný štrajk. V podnikovej jedálni vládla napätá atmosféra.

Podľa jedného zo zamestnancov, ktorý nechcel byť menovaný, je zvláštne, že podnik má na opravu i likvidáciu zbraní všetko vrátane povolení. Lenže ak by činnosť vykonávali, ohrozovali by monopolné postavenie vojenského opravárenského podniku a súkromnej firmy z Krupiny, ktorá jediná likviduje vojenskú techniku. Pritom tento rok by zákazky v tejto oblasti mali dosahovať výšku 13 miliónov eur.

Zamestnanci si navyše myslia, že v prípade likvidácie podniku by celý areál mohol lacno získať prípadný záujemca. Podnik totiž sídli na ploche vojenského útvaru, ktorý má zaniknúť koncom tohto roka.

Na budúci týždeň chystajú protestné zhromaždenie v Bratislave.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Flower box červený ovál červené ruže

Flower box červený ovál červené ruže

29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk