Bývalého primátora súd oslobodil

Bývalého primátora Považskej Bystrice Miroslava Adameho a jeho zástupcu Stanislava Haviara Krajský súd v Trenčíne oslobodil spod obžaloby z falšovania verejnej listiny. Skutku sa mali dopustiť začiatkom roku 2007, krátko po svojom zvolení, a aféra sa s nimi ťahala počas celého funkčného obdobia. Okresný súd ich vlani odsúdil na peňažný trest, obaja sa však odvolali.

22.02.2011 08:27
Adame Foto:
Bývalý primátor Považskej Bystrice Miroslav Adame.
debata (1)

Koncom decembra 2006 noví poslanci v Považskej Bystrici zvolili dvoch zástupcov primátora. Na ďalšom rokovaní mestského zastupiteľstva 17. januára 2007 obom stanovili okruh právomocí. Vtedy platný zákon však umožňoval mestu iba jedného viceprimátora, preto dozorujúca prokurátorka vydala protest. Primátor a jeho zástupca podľa obžaloby pozmenili obsah uznesenia, do ktorého dali zapísať, že mestské zastupiteľstvo zrušilo voľbu dvoch zástupcov a zvolilo len jedného.

Odvolací súd pripustil, že skutok formálne vykazuje znaky prečinu, tvrdí však, že sú tu poľahčujúce okolnosti. Napríklad to, že na postupe oboch funkcionárov sa podieľali aj ľudia s právnickým vzdelaním, ktorí nesú podiel viny. Súd rozhodol, že pohnútkou obžalovaných nebolo úmyselne spôsobiť niekomu ujmu alebo prospech, ale iba legalizovali stav, ktorý bol na považskobystrickej radnici už pred ich nástupom – aj predtým tu boli dvaja viceprimátori. Toto je podľa súdu dôvod, prečo ich konanie nepovažuje za prečin ani priestupok. Proti jeho rozsudku už nie je možné odvolanie.

Adame aj Haviar sú presvedčení, že proces zinscenovali ich politickí odporcovia. Vo voľbách pred štyrmi rokmi dovtedajšiu prevahu HZDS nahradila prevaha Smeru. „Tento prípad sa nemal dostať od vyšetrovateľa na prokuratúru a už vôbec nie pred súd. Bol to pogrom na nepohodlných ľudí, ktorí poukázali na nezrovnalosti a úniky finančných prostriedkov počas predchádzajúceho vedenia mesta. Keď sa dohodne vyšetrovateľ, prokurátor a sudca, tak sú schopní človeka úplne znemožniť,“ reagoval na rozsudok Haviar. Podľa Adameho je to precedens pre Slovensko.

Adamemu a Haviarovi okresný súd pôvodne vymeral pokutu 500 eur, prípadne trojmesačné väzenie a zákaz vykonávať funkcie v samospráve na rok.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba