Nechceme robiť dojem, že sme super mesto

Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik tvrdí, že nedostatky v meste neskôr aj reálne odstránia, no do šampionátu to nestihnú.

11.03.2011 14:49
debata (14)

Nedostatky, ktoré sa chystáte iba zakamuflovať plachtami s reklamami, mienite po majstrovstvách aj reálne odstrániť?
Určite áno. Máme súkromných vlastníkov priestorov, ktoré by mali zrekonštruovať, tých k tomu nevieme donútiť. Máme, samozrejme, aj naše priestory, o ktoré by sme sa mali starať. Momentálne sme radi, že zabezpečíme základný chod mesta. Bývalé vedenie ho nechalo v stave, že v každej oblasti musíme škrtať. Čiže zázraky nemôžeme zabezpečiť v roku 2011, a postupne sa k tomu dostaneme. Nechceme teraz robiť dojem, že Bratislava je super mesto, všetko sa nakoniec ani zakryť nedá. Každý pochopí, že ak niekde na fasáde bude plagát, takže pod ním možno nie je úplne všetko v poriadku.

Bude ešte motivácia veci naprávať, keď bude po majstrovstvách?
Ale áno. Naša motivácia je, aby mesto malo svoju tvár. To je dlhodobá úloha. Vy sa nás potom môžete pýtať: Ako Trnavské mýto, čo eskalátory, čo iné veci?"

Upravíte aj priestory pod Hlavnou stanicou?
Ten priestor je pripravený na rekonštrukciu. Keby už bola na svete, máme jednu krásnu modernú stanicu aj s novým predstaničným priestorom a boli by sme niekde úplne inde. Podobne sa plánuje prestavba Autobusovej stanice. Máme do toho teraz my investovať peniaze, keď to nie sú naše zariadenia? Spoliehame sa aj na majiteľov, ktorí teraz majú urobiť drobné úpravy, ale drobné preto, lebo sa plánuje veľká zmena v jednom aj v druhom priestore. Máme informácie od súkromného investora, ktorý ide prestavovať okolie Autobusovej stanice, že sa do toho chce reálne pustiť. Chýbajú mu stanoviská mesta, my ich poskytneme. To, čo mesto má urobiť, urobí.

Poskytli vám majstrovstvá iný pohľad na mesto? Vynikli viac nedostatky, keď ste sa na ne pozreli očami návštevníkov a vnímali ste aj veci, ktoré si bežne nevšímame?
Poznáte seriál o tom – ako sa dostanem z Hlavnej stanice na Štadión Ondreja Nepelu. To je pekný príklad toho, že keď má človek otvorené oči, tak toho veľa vidí. Snažíme sa mesto vnímať práve týmito očami. Spoliehame sa na dobrovoľnícke aktivity, ktoré by sme chceli zorganizovať práve smerom k čisteniu mesta, ale všetko sa nám nepodarí urobiť. To sa malo riešiť možno rok, dva dopredu.

© Autorské práva vyhradené

14 debata chyba