Bociany zimovali na Slovensku

18.03.2011 10:41
bociany
Ilustračné foto. Autor:

Nie všetky bociany odleteli zo Slovenska zimovať do Afriky. Ornitológovia pozorovali asi piatich otužilcov, ktorí u nás zotrvali aj cez najtuhšie mrazy. A to na Záhorí, východnom Slovensku, v okolí Komárna a Žiliny.

Bociana od Žiliny sa ochranári niekoľkokrát pokúšali aj odchytiť. Nepodarilo sa to. „Bol v takej kondícii, že vždy, keď sme sa priblížili asi na 50 metrov, odletel. Tým, že bolo málo snehu, mal prístup k potrave. Im nerobí problém ani tak nízka teplota ako nedostatok potravy,“ hovorí zoológ zo Správy Národného parku Malá Fatra Martin Hatala. Keby sa ho podarilo chytiť, prečkal by zimu vo voliére rehabilitačnej stanice v Zázrivej, odkiaľ by ho na jar vypustili.

Bociana pozorovali v poli v oblasti Šibenice pri hlavnej ceste medzi Martinom a Žilinou. Neskôr sa počas silných mrazov presunul na skládku komunálneho odpadu do Považského Chlmca. „Ohrieval sa pri výduchoch na odplynovanie skládky, kde fúka relatívne teplý vzduch,“ dodal Hatala. Smetisko bolo preňho zároveň zdrojom potravy.

Prípady, keď sa bocianom zo Slovenska nechcelo odletieť, zaznamenali ornitológovia aj v minulosti. „Môže ísť o mláďatá z neskoršieho hniezdenia, ktoré neboli dostatočne vyvinuté, prípadne o jedince, ktorým sa v dôsledku silných dažďov poškodilo perie, alebo mohli mať hormonálne poruchy,“ domnieva sa Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Bir­dLife Slovensko. Či to môže súvisieť s klimatickými zmenami, je záležitosť výskumu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku