Presťahované infocentrum bude pre mesto drahšie

Na sťahovanie infocentra z mestských do súkromných priestorov, ktoré navyše patria miestnemu poslancovi, Kremnica doplatí. Dnes mesto platí za infocentrum len náklady na energie, ktoré sú ročne okolo 4 500 eur. Nájomné ho nestojí nič, keďže centrum sídli v priestoroch mesta. V novej budove bude samospráva platiť oboje. Prenájom vyjde na 4 800 eur ročne, a k tomu ešte energie, zhruba okolo 2 400 eur.

16.05.2011 08:35
Kremnica, infocentrum, turizmus Foto:
Kremnica zaplatí za prevádzku nového infocentra viac, starému však chýbal bezbariérový prístup.
debata

Zmena, ktorú odsúhlasilo zastupiteľstvo, sa nepáči ani primátorke Zuzane Balážovej. „Poslanci sa podľa mňa pri schvaľovaní prenájmu zbytočne unáhlili. Keby sme to potrebovali nutne, tak zverejníme, že si chceme prenajať zodpovedajúce priestory a niečo by sa našlo,“ hovorí primátorka.

Nové priestory pre infocentrum v centre Kremnice vlastní nezávislý mestský poslanec Martin Varhaňovský. Mestu ich ponúkol sám. Zastupiteľstvo jeho ponuku vo februári schválilo bez toho, aby oslovilo aj ďalších záujemcov.

„V čase, keď o tom poslanci rozhodovali, nikto z podnikateľov nevedel, že infocentrum hľadá priestory. Keby to šlo súťažou, možno by zareagovali, pretože sami rozhodujú o svojich nájomníkoch a v konkurencii by ponúkli ešte výhodnejší nájom,“ myslí si riaditeľka kremnickej cestovnej kancelárie Slovak folk travel Tatiana Holečková. Práve táto spoločnosť sa pred časom ponúkla, že s príspevkom mesta bude prevádzkovať mestské infocentrum za náklady o tretinu nižšie ako samospráva. Projekt neprešiel príslušnou poslaneckou komisiou a na rokovanie zastupiteľstva sa ani nedostal.

Varhaňovský tvrdí, že mestu ponúkol svoje priestory za výhodnejšiu cenu, ako má terajší nájomca, ktorý tam prevádzkuje pohostinstvo. Na vlastné náklady ich chce upraviť pre potreby infocentra. Cena, ktorú mestu poslanec ponúkol, podľa realitných agentov nepresahuje kremnický priemer.

Sťahovanie infocentra poslanci odôvodňujú jeho nedostupnosťou pre vozičkárov či starších ľudí, pretože sa nachádza na poschodí historickej budovy bez výťahu. Mesto má však podľa primátorky už spracovanú štúdiu na riešenie bezbariérového prístupu výťahom, teraz pripravuje projekt a chce sa uchádzať o peniaze z eurofondov.

Návrh zmluvy o prenájme, ktorú predložil poslanec podnikateľ, je podľa primátorky nevýhodný, a preto mesto pripravuje vlastný. O ňom majú poslanci rokovať tento týždeň.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba