Na sídlisku v Lučenci sa potuloval medveď

Na najväčšom sídlisku v Lučenci sa potuloval medveď. Zviera sa obyvateľom podarilo aj odfotografovať. Privolaní policajti ho už nenašli.

23.05.2011 14:56
medveď, Lučenec Foto:
Medveďa zbadali pri detskom ihrisku, následne zašiel na lúku na kopec a potom zmizol.
debata

Mestský úrad na výskyt medveďa upozorňuje prostredníctvom rozhlasu a vyvesených oznamov.

Manželia Ondrovci bývajúci na sídlisku Rúbanisko III videli medveďa v nedeľu (22.5.) skoro ráno. Zbadali ho pri detskom ihrisku, následne zašiel na lúku na kopec a potom zmizol. „Stihli sme ho odfotografovať. Bol to mladý medveď, mal asi 120 kilogramov. Našťastie, nikto sa v tom čase nenachádzal vonku, inak by mohol aj zaútočiť,“ domnieva sa Václav Ondra, ktorý upozornil na túlajúceho medveďa políciu.

Privolaní policajti však medveďa nenašli a nevystopoval ho ani pes. Samospráva s obvodným úradom životného prostredia zvolala ešte v nedeľu krízový štáb. Na medveďa upozorňuje občanov prostredníctvom mestského rozhlasu a vyvesených oznámení na dverách vchodov do obytných domov na sídlisku Rúbanisko. „Štátna polícia spolu s mestskou monitoruje situáciu na sídlisku. Boli privolaní aj odborníci z Chráneného územia Cerova vrchovina, ktorí zisťujú, kde by sa medveď mohol nachádzať,“ oznámila hovorkyňa Mária Horňáková.

Podľa veterinára Jaroslava Čermáka sa po sídlisku potuloval zrejme mladý medveď hnedý, ktorého zo svojho teritória vytlačil starší jedinec. „Vyzerá to tak, že môžeme očakávať jeho ďalšiu návštevu. Ak sa nám ho podarí uspať, odnesieme ho hlboko do lesa, aby sa nevrátil späť,“ potvrdil veterinár s tým, že medveď by mohol byť agresívny a v tom prípade po súhlase príslušných orgánov je možný aj jeho odstrel.

debata chyba