Medveď pri Lučenci napadol ovcu

Vyše stokilový medveď, ktorý šarapatí pri Lučenci, dal o sebe opäť vedieť. V sobotu ráno sa objavil medzi obcami Panické Dravce a Veľká nad Ipľom, kde napadol mladú ovcu a odhryzol jej hlavu. Obyvatelia z okolitých obcí majú z pribúdajúcich návštev divého zvieraťa stále väčší strach.

30.05.2011 12:00
medveď Foto:
V Lučenci už v stredu jedného medveďa odchytili, následne očipovali a vypustili do prírody.
debata

„Medveď sa objavil pri vodojeme v katastri Panických Draviec o deviatej ráno, ale keď tam prišli policajti, poľovníci a veterinár, bol už preč,“ hovorí starosta Veľkej nad Ipľom Gabriel Rác. Podľa privolaného veterinára Jaroslava Čermáka videla medveďa aj staršia pani z obce. Pravdepodobne ho od ovce odplašil blesk.

„Zo začiatku, keď sa medveď v našej lokalite objavil, mnohí ľudia mali z toho zábavu, no tá ich už prešla. Teraz sa boja. Zviera sa pohybuje v okruhu niekoľkých kilometrov. Podľa poľovníkov zmizla z tohto priestoru vysoká zver, čo je dôkazom, že sa stiahli pred medveďom,“ dodal starosta. Obyvateľov v sobotu upozorňovali na nebezpečenstvo aj v obecnom rozhlase.

Prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Lučenci Ladislav Tatár poznamenáva, že medveď začína naháňať ľuďom strach a starostovia, ale aj poľovníci začínajú hovoriť o jeho odstrele. Povolenie naň však môže dať iba minister životného prostredia. Veterinár Jaroslav Čermák z Lučenca potvrdzuje, že na vybavení povolenia sa už intenzívne pracuje.

Medveď ešte minulý týždeň vošiel najskôr do dvora rodinného domu vo Veľkej nad Ipľom, kde napadol a usmrtil psa. Dva dni nato bol na dvore rodinného domu v Trenči. Tretí raz sa objavil túto sobotu za Panickými Dravcami.

debata chyba